Anunţ: Hramul Mănăstirii Maicii Domnului din Cluj-Napoca

publicat la 5 septembrie 2007 în Ştiri

Surorile Congregaţiei Maicii Domnului vă invită, sâmbătă 8 septembrie – Praznicul "Naşterii Maicii Domnului", la Sărbătoarea Hramului Mănăstirii Maicii Domnului din Cluj-Napoca.

Celebrarea Sărbătorii "Adormirii Maicii Domnului" va debuta printr-o seară de rugăciune pregătitoare, vineri, 7 septembrie a.c., în capela mănăstirii. Programul va începe la ora 18.00 prin Slujba Vecerniei, urmând în continuare, rugăciunea Paraclisului Maicii Domnului, Sfântul Rozariu şi, în încheierea serii, o oră de Adoraţie Euharistică.

Sărbătoarea Hramului – sâmbătă 8 septembrie , va începe la ora 9.00, prin procesiunea de la Catedrala "Schimbarea la Faţă" până la Mănăstirea Maicii Domnului (Str. Fagului f.n., cart. Gheorgheni). Procesiunea va fi condusă de Mons. Mihai Todea, Vicar General Eparhial şi vor participa preoţii greco-catolici din parohiile clujene împreună cu comunităţile lor.

Sfânta Liturghie festivă este programată la Mănăstire de la ora 10.00 urmând ca, de la ora 18.00, Surorile Congregaţiei să facă Acatistul Maicii Domnului şi din nou, Slujba Vecerniei.

Toţi credincioşii sunt aşteptaţi cu drag la Sfânta Mănăstire pentru a-şi uni rugăciunea cu cea a surorilor.

Surorile Congregaţiei Maicii Domnului

img180

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *