Festivalului Coral de Muzică Religioasă „Armonii Sacre” (ediţia IV)

publicat la 8 noiembrie 2007 în Ştiri

Cluj-Napoca/08.11.2007

EDIŢIA A IV-A A FESTIVALULUI CORAL
DE MUZICĂ RELIGIOASĂ „ARMONII SACRE”

O nouă Ediţie, cea de-a IV-a, a Festivalului Coral de Muzică Religioasă „Armonii Sacre”, se va desfăşura în perioada 9-11 nov. a.c., la Catedrala „Schimbarea la Faţă”(str. Eroilor nr.10), din Cluj-Napoca.

Directorul Festivalului, prof. Alexandru SUCIU, dirijor al Corului „Magnificat” al Catedralei greco-catolice, ne-a informat: „ne bucură faptul că în acest an amploarea manifestării o depăşeşte pe cea a ediţiilor precedente, 4 solişti remarcabili, o pianistă, împreună cu 9 coruri din Transilvania, îşi vor reuni vocile pentru a încânta auditoriul”.

Concertul de deschidere va avea loc vineri, 9 nov. a.c. de la ora 19.00, fiind susţinut de către soliştii vocali Maria Subţirică, Dora Ioniţă Răchită, Lavinia Bocu, Lorant Iosif Barta, acompaniaţi la pian de d-na Cornelia Cuteanu. Va participa, de asemenea, Corul „Magnificat”, corul gazdă al acestei sărbători în care muzica devine rugăciune. Programul serii conţine un buchet de piese consacrate din repertoriul religios internaţional.

A doua zi, sâmbătă, 10 nov. a.c., începând cu ora 10.00, este programată Reuniunea Corală ce se va caracteriza printr-o notă ecumenică prin participarea Corului de Cameră „Psalmodia Transylvanica” al Fac. de Teologie Ortodoxă, Cluj, dirijat de pr. Vasile Stanciu. De asemenea, vor participa Corul „Laudatio” al Fac. de Teologie Greco-Catolică, Cluj dirijor Alexandru Suciu, Corul „Angeli” – Cluj dirijor Angela David, Corul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” – Târgu-Mureş dirijor Maria Sabău, Corul „Sfânta Famile” – Zalău dirijor Grigore Grigoruţ, Corala „Magna” – Gherla dirijor Valer Perşa, Corala „Allegretto” – Sibiu dirijor Gheorghe Stoica, Corul bisericii „Cristos Rege” – Sighetul Marmaţiei dirijor Rodica Gheorghiu.

Închiderea şi totodată încununarea Festivalului „Armonii Sacre”, este Sfânta Liturghie Arhierească deduminică 11 nov. a.c., de la ora 10.30, celebrată în Catedrala clujeană de către Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu, Episcopul Eparhial de Cluj-Gherla. La această întâlnire a cerului cu pământul prin venirea Mântuitorului sub chipul pâinii şi a vinului pe masa Sfântului Altar, a fost invitată să dea răspunsurile liturgice Corala „Allegretto” din Sibiu.

Protagoniştii Festivalului, atât soliştii cât şi corurile participante, vor fi onoraţi prin decernarea unor diplome de către PS Florentin Crihălmeanu, în semn de mulţumire şi apreciere a darului de suflet – cântul lor, oferit cu talent şi generozitate publicului clujean.

Prima ediţie a Festivalului de Muzică Religioasă „Armonii Sacre”, s-a desfăşurat în anul 2003, cu ocazia Jubileului Episcopiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla, care a împlinit 150 de ani de la întemeiere (prin bula papală „Ad Apostolicam Sedem” din 26 noiembrie 1853). Manifestarea a devenit o tradiţie în cadrul Bisericii Greco-Catolice din Cluj-Napoca.

Viorica Sabo, redactor – Departamentul Mass-Media

Detalii şi informaţii: Prof. Alexandru Suciu, dirijor al Corului „Magnificat”, tel.0745-797331

img383

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *