Din nou despre Întâlnirea Eparhială a Copiilor 2008

publicat la 5 iunie 2008 în Ştiri

image001 Peste 700 de copii cu vârste cuprinse între 6-12 ani din parohiile Eparhiei de Cluj-Gherla, vor participa, sâmbătă, 7 iunie a.c., la cea de-a II-a ediţie a Întâlnirii Eparhiale a Copiilor. Acţiunea este organizată de către Departamentul pentru Tineret al Episcopiei de Cluj-Gherla şi Asociaţia Tineretului Român Unit – ASTRU Cluj. Tema întâlnirii este "Isus ne iubeşte pe fiecare", iar motto-ul: "Lăsaţi copiii să vină la mine…"(Lc 18,16).

Parohia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică din oraşul Beclean găzduieşte Întâlnirea copiilor din acest an. Cei mici sunt invitaţi să aprofundeze trăirea creştină şi cunoaşterea lui Hristos prin diferite activităţi propuse: rugăciune, cântece, jocuri. Totodată ei vor avea ocazia să se împrietenească cu alţi copii implicaţi în viaţa Bisericii şi să petreacă o zi în prezenţa Episcopului Eparhial, fiind astfel încurajaţi să ia parte activ la viaţa Bisericii.

În dimineaţa zilei de sâmbătă, 7 iunie, după ora 9.00, este programată primirea grupurilor de copii împreună cu păstorii lor la centrul de primire al participanţilor, după care, va avea loc un program de animaţie şi pregătire pentru celebrarea liturgică.

Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla va fi primit de către pr. protopop Felician Neagoş, pr. Alin Cândea, responsabil cu pastoraţia tinerilor în Protopopiat şi de către comunitatea locală, la Biserica "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel". Vor fi prezenţi şi alţi preoţi din parohiile protopopiatului Beclean.

Sfânta Liturghie Arhierească va fi celebrată începând cu ora 11.00. Corul de copii "Allegria" dirijat de Cristina Patraşcu, va oferi răspunsurile liturgice şi va interpreta Imnul Întâlnirii copiilor"Isus iubeşte pe fiecare".

Programul va continua cu salutul parohiilor prezente, înmânarea Icoanei copiilor protopopiatului care va găzdui Întâlnirea Eparhială a Copiilor în anul 2009, şi un mini concert. După prânz, va avea loc aprofundarea temei Întâlnirii copiilor prin desene pe asfalt, iar în încheierea programului, copii se vor bucura de jocuri-stand, bansuri şi tombolă.

Prima ediţie a Întâlnirii Copiilor din Eparhia de Cluj-Gherla a fost organizată în data de 9 iunie 2007, la sediul Episcopiei greco-catolice din Cluj-Napoca şi a fost un succes. Au participat 456 de copii din 41 de parohii şi 3 şcoli clujene, 30 de preoti, 35 de responsabili laici, programul fiind însufleţit cu ajutorul a 40 animatori.

Copiii, prin inocenţa şi bucuria lor, menţin vie speranţa întregii Biserici şi a societăţii în care trăim. În Documentele Pontificale este subliniată importanţa rolului copiilor în viaţa Bisericii: "Copiii au fost şi sunt mereu în atenţia Bisericii, aceştia sunt consideraţi ca o adevărată comoară. După cum citim în Evanghelii, copiii sunt ţinta iubirii lui Cristos. «Şi la vârsta copilăriei sunt deschise posibilităţi operative preţioase atât pentru edificarea Bisericii, cât şi pentru umanizarea societăţii»" (Christifideles Laici 47).

Codruţa Fernea,
Preşedinte ASTRU

Viorica Sabo, redactor
Episcopia greco-catolică de Cluj-Gherla

Pentru detalii şi informaţii:
– Pr. Cristian Goia, Coordonatorul Departamentului pentru tineret – tel. 0729. 884.887
– Codruta Fernea, Preşedinta ASTRU – tel. 0744.164669

Detalii despre organizatorii Întâlnirii Copiilor

image002

Asociaţia Tineretului Român Unit-ASTRU Cluj şi Departamentul pentru Tineret din cadrul Episcopiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla sunt structuri care lucrează împreună pentru bunul mers al activităţilor propuse tinerilor şi copiilor la nivel eparhial, completându-se şi susţinându-se reciproc.

Departamentul pentru Tineret, Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla

Departamentul pentru tineret funcţionează în cadrul Episcopiei de Cluj-Gherla, fiind coordonat, din luna decembrie a anului 2004, de pr. Cristian Goia, consilier eparhial cu problemele tinerilor. Din Departament fac parte şi preoţii responsabili cu pastoraţia tineretului în protopopiatele eparhiei şi preşedinţii asociaţiilor de tineri care îşi desfăşoară activitatea în cadrul Eparhiei.

Departamentul pentru tineret se implica în realizarea pastoraţiei tinerilor Bisericii locale, prin definirea, actualizarea şi implementarea planului pastoral pentru tineri, având în vedere formarea spirituală, morală, culturală şi intelectuală a tinerilor, ţinând cont de rit, de necesităţile timpului şi locului sau utilităţii lor, precum şi de coordonarea responsabililor cu pastoraţia tinerilor din eparhie.

Între scopurile propuse : promovarea iniţiativelor eparhiale şi protopopiale în favoarea tinerilor; facilitarea relaţiilor între asociaţiile, mişcările şi grupurile de tineri din Eparhie, precum şi între acestea şi Episcopie; coordonarea legăturii cu organismele pastorale similare din alte eparhii şi dieceze, naţionale şi internaţionale; organizarea şi promovarea activităţilor pentru tineri la nivel eparhial; reprezentarea tinerilor din Eparhie la nivel naţional şi internaţional.

Asociaţia Tineretului Român Unit – ASTRU Cluj

ASTRU Cluj este o asociaţie de laici care se angajează la realizarea scopului apostolic general al Bisericii, în mod liber, în formă comunitară şi organică şi în directă colaborare cu ierarhia Bisericii.

Scopul asociaţiei este esenţialmente religios vizând apostolatul şi cuprinde: evanghelizarea, sfinţirea oamenilor şi formarea creştină a conştiinţelor în aşa fel încât să impregneze cu spirit evanghelic diferitele comunităţi şi medii.

ASTRU Cluj propune tinerilor greco-catolici din Eparhia de Cluj-Gherla diverse activităţi structurate astfel: latura liturgică – zile de reculegere, lectio divina, pelerinaje; latura ecumenică – seri de rugăciune Taize, întâlniri ecumenice; latura formativă – campusuri, cursuri, conferinţe, revista IDentitate, întâlniri în cadrul Departamentului pentru tineret, participări la întâlniri şi cursuri de formare naţionale şi internaţionale; latura caritativă – ajutorarea copiilor străzi, vizite la bătrâni; latura cultural-recreativă – excursii, vizionarea de filme educative. Între activităţile propuse tinerilor la nivel eparhial, un loc important ocupă celebrarea Zilei Mondiale a Tineretului, Săptămâna Tânărului Greco-Catolic, Întâlnirea eparhială a tinerilor, şi Întâlnirea eparhială a copiilor.

Codruţa Fernea

img88

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *