Curs de pregătire pentru căsătorie (seria a II-a)

publicat la 28 ianuarie 2010 în Ştiri

Prima serie a cursului nostru de pregătire pentru căsătorie se apropie de sfârşit şi am început deja înscrierile pentru seria următoare. Dacă sunteţi interesaţi să participaţi la acest curs sau dacă aveţi prieteni/cunoştinţe pe care le-ar interesa acest curs, vă rugăm să ne contactaţi. Noua serie se va derula în principal pe perioada Postului Mare, urmând a se încheia după Paşti. Data la care ne propunem să începem următoarea serie este 13 februarie, cu menţiunea că datele următoare vor fi stabilite de comun acord cu cursanţii.

Cursul este gratuit şi este susţinut de o echipă interdisciplinara incluzând teologi, catehet, psiholog, medic, jurist. Mai jos găsiţi structura şi tematica acestui curs.

Coordonator Dep. Educativ
Diacon Calin Sechelea

Centrul Caritativ-Educativ “Iubire şi Adevăr”
Calea Moţilor, nr. 32, cod 400001, Cluj-Napoca, România, Cod fiscal 8683871
Tel: 004-0364-146412; Fax: 004-0264-430001; e-mail: centrul.iubiresiadevar@gmail.com

Sesiunea introductivă

• primirea cuplului / scurte prezentări
  • fişă de înscriere
  • stabilirea contactului cu preotul paroh
  • stabilirea nivelului de pregătire catehetică
  • importanţa pregătirii pentru căsătorie
  • prezentarea structurii cursului
  • datoriile cursanţilor
  • stabilirea datelor/orelor întâlnirilor
  • test compatibilitate

Sesiunea 1 – Antropologie şi Sacramentalitate

• conceptul de persoană, demnitatea persoanei şi implicaţii etice
  • bărbatul şi femeia. Nupţialitatea ca şi chemare universală la iubire. Perspectivă filosofică (omul ca şi imago Dei)
  • vocaţia la căsătorie din perspectivă naturală
  • viaţa în Cristos: semnificaţia botezului şi a identităţii creştine şi dimensiunea lor nupţială (participarea la unirea mistică dintre Cristos şi Biserică)
  • căsătoria – perspectivă supranaturală. Căsătoria ca şi Sacrament
  • proprietăţile esenţiale, scopurile şi efectele sacramentului căsătoriei

Sesiunea 1 bis – Cateheză individuală de bază (cu preotul paroh)

• reîmprospătarea cunoştinţelor catehetice generale: Crez, sacramente, porunci, rugăciune.

Sesiunea 2 – Psihologie

• caracteristicile psihologice ale bărbatului şi femeii. Nevoi emoţionale diferite şi feluri de exprimare diferite. Complementaritate şi compatibilitate. Interpretarea rezultatelor testului de compatibilitate
  • stadii de dezvoltare ale relaţiei conjugale. Crize specifice ale familiei
  • discutarea modelelor din familiile de provenienţă
  • comunicare: elementele comunicării, clarificarea mesajului, nivele de empatie
  • aşteptările soţiei faţă de soţ şi ale soţului faţă de soţie şi verbalizarea lor
  • luarea deciziilor
  • împărţirea sarcinilor
  • principii în educaţia copiilor
  • dezvoltarea relaţiei: mici secrete

Sesiunea 3 – Vocaţie şi spiritualitate

• căsătoria ca vocaţie creştină. Spiritualitatea căsătoriei: aspecte specifice şi comparaţie cu vocaţia la celibat. Spiritualitatea conjugală şi parentală
  • stadiile creşterii spirituale şi creşterea în iubirea conjugală
  • aspecte practice ale spiritualităţii conjugale. Mijloace pentru creşterea iubirii conjugale.

Sesiunea 3bis – Spiritualitatea familiei preotului (în special pentru viitorii preoţi)

• vocaţia la preoţie şi elementele specifice ale spiritualităţii sacerdotale
  • preoţia în raport cu celibatul şi căsătoria
  • aspecte definitorii ale spiritualităţii preotului căsătorit. Familia preotului ca şi inima parohiei şi loc central de trăire a preoţiei
  • participarea familiei în vocaţia sacerdotală a preotului. Vocaţia soţiei preotului. Familia preotului ca model în comunitate şi Biserică: rugăciune, modestie, caritate, ospitalitate, dăruire, misiune, primirea şi educarea copiilor

Sesiunea 4 – Morală

• principii de morală generală
  • aspecte morale ale vieţii de căsătorie (conjugale şi parentale)
  • morală sexuală (fertilitatea cuplului – dar şi responsabilitate, castitate conjugală) şi bioetică (contracepţia, avortul, tehnici de reproducere, planificarea naturală ca alternativă radical diferită)

Sesiunea 5 – Medicală

• fiziologia bărbatului şi a femeii. Sexualitatea şi copiii
  • reglarea naturală a concepţiei – RNC (prezentare succinta a metodelor şi informaţii legate de învăţarea practică a acestora)
  • dezvoltarea intrauterină a copilului şi implicaţiile ei.

Sesiunea 6 – Legislaţie civilă şi legislaţie canonică

Drept civil:

• drepturi şi obligaţii ale soţilor
  • suport juridic în rezolvarea posibilelor conflicte

Drept canonic bisericesc

• sacramentul căsătoriei: forma, consimţământ şi impedimente
  • drepturi şi obligaţii canonice ale soţilor şi părinţilor
  • validarea căsătoriei şi separarea soţilor

Sesiunea 7 – Organizare practică

• stabilirea priorităţilor
  • organizarea vieţii de rugăciune
  • organizarea casei