Conferinţă de presă la încheierea vizitei ad limina la Roma a Conferinţei Episcopale Române

publicat la 16 februarie 2010 în Ştiri

Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla, Vă invită la Sediul Episcopiei greco-catolice de Cluj-Gherla, (Str. Moţilor nr. 26) în ziua de miercuri, 17 februarie 2010, de la ora 10.30, pentru a împărtăşi impresii de la prima întâlnire ad limina cu Sfântul Părinte, Papa Benedict al XVI-lea (ultima întâlnire cu Suveranul Pontif în cadru ad limina, a avut loc în anul 2003, în timpul Pontificatului Servului lui Dumnezeu Ioan-Paul al II-lea).

De asemenea, PS Florentin va prezenta concluzii ale întâlnirilor dintre membrii Conferinţei Episcopale Române şi reprezentanţii diferitelor Congregaţii şi Dicasterii ale Curiei Romane.

Reamintim faptul că în perioada 8-13 februarie a.c., s-a desfăşurat Vizita ad limina a Episcopilor romano-catolici şi greco-catolici din România, la Vatican, în centrul Bisericii Catolice, programul vizitei cuprinzând vizitarea mormântului Sfântului Petru, întâlnirea privată cu urmaşul în tronul Corifeului Apostolilor, Pontiful Roman Benedict al XVI-lea, şi diverse colocvii cu diferite Dicasterii, Congregaţii sau Consilii ale Curiei Romane.

Va mulţumim!

Biroul de Presă
al Episcopiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *