Întâlnirea Tinerilor din Eparhia de Cluj-Gherla – ediţia a VII-a

publicat la 8 octombrie 2010 în Ştiri

Peste 300 de tineri din parohiile Eparhiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla sunt aşteptaţi sâmbătă, 9 oct. 2010, la cea de-a VII-a ediţie a Întâlnirii Eparhiale a Tineretului, ce se va desfăşura în parohia „Coborârea Spiritului Sfânt” – Mănăştur 1 Vest din Cluj-Napoca. Manifestarea va încheia activităţile din cadrul Săptămânii Tânărului Greco-Catolic, organizată în perioada 3-10 octombrie 2010, de către Departamentul pentru Tineret al Episcopiei de Cluj-Gherla.

Prezenta ediţie se doreşte a fi şi un pas premergător Zilei Mondiale a Tineretului (ZMT), întâlnirea tinerilor din întreaga lume cu Sfântul Părinte Papa Benedict al XVI-lea, ce se va desfăşura anul viitor în Madrid, Spania. În acest context, motoul ales pentru Săptămâna Tânărului Greco-Catolic la Cluj este acelaşi care îi va întâmpina pe tineri şi la ZMT: „Înrădăcinaţi şi zidiţi în Cristos, întăriţi în credinţă” (Col 2,7).

Săptămâna Tânărului Greco-Catolic a debutat cu oficierea Sf. Liturghii la Catedrala „Schimbarea la Faţă” din Cluj-Napoca. Printre evenimentele ce au avut loc se numără celebrări liturgice, adoraţie euharistică, proiecţie de film, carnaval, ş.a. Pentru buna desfăşurare a acestor programe s-au implicat Asociaţia Tineretului Român Unit – ASTRU Cluj, Asociaţia Cercetaşii Munţilor, Centrul „Iubire şi adevăr”, Fundaţia „Credinţă şi Lumină” şi Grupul de rugăciune „Triumful Inimii Neprihănite”.

Întâlnirea Eparhială a Tineretului va începe vineri, 8 oct. 2010, la biserica „Coborârea Spiritului Sfânt” din cart. Mănăştur, unde, tineri sosiţi din întreg teritoriul Eparhiei de Cluj-Gherla vor fi primiţi de gazdele întâlnirii, pr. Ovidiu Lăpuşte, paroh al parohiei Mănăştur 1 Vest, şi pr. Cristian Goia, consilier eparhial cu problemele tinerilor. Deschiderea programului se va face la ora 18.30, în prezenţa Episcopului de Cluj-Gherla, PS Florentin Crihălmeanu, care va adresa tinerilor un cuvânt de bun venit şi de întărire în credinţă. În continuare, până după ora 20.30, bucuria, cântecul şi rugăciunea se vor împleti, vor alunga oboseala drumului, pregătind sufletele pentru programul zilei următoare.

imagine

În ziua de sâmbătă, 9 octombrie 2010, de la ora 9.00, tinerii sunt invitaţi la cateheză urmată de discuţii. Ei îşi vor reînnoi cunoştinţele de religie, vor împărtăşi idei şi vor pune întrebări, înaintând astfel pe drumul credinţei. La ora 11.30 va fi momentul central al zilei, Sfânta Liturghie Arhierească, celebrată de PS Florentin împreună cu preoţii prezenţi. După masa de prânz, tinerii vor avea ocazia să se cunoască mai bine, să discute, împărţiţi în grupuri, diferite teme din universul credinţei.

Spre finalul întâlnirii, participanţii vor completa un chestionar, prin intermediul căruia sunt invitaţi să îşi exprime nevoile legate de viaţa spirituală, cum vine Biserica în ajutorul lor şi care le sunt visele, aşteptările de la viaţă. Răspunsurile date în aceste chestionare vor ajuta preoţii îndrumători spirituali şi parohii, să le ofere tinerilor ceea ce au ei mai mare nevoie, să-i îndrume astfel încât ei să poată fi cu adevărat „Înrădăcinaţi şi zidiţi în Cristos, întăriţi în credinţă”.

În încheiere, în semn de mulţumire, dar şi ca amintire a momentelor trăite, organizatorii vor oferi diplome de participare reprezentanţilor parohiilor, animatorilor şi preoţilor prezenţi, iar Crucea Eparhială a Tineretului va fi solemn înmânată parohiei care va găzdui Întâlnirea Eparhială a Tinerilor din anul 2011.

Viorica Sabo – Biroul de presă

Contact:
Codruţa Fernea, preşedinte ASTRU Cluj
Tel.: 0744 164 669
Mail: cluj@astru.ro

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *