Un nou cabinet „Providence” pentru tinerele mame

publicat la 17 octombrie 2010 în Ştiri

La invitaţia Surorilor Ordinului Sfântului Vasile cel Mare (OSBM), a Maicii Valentina – Superioară Provincială, Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla, a binecuvântat luni, 11 octombrie 2010, un cabinet medical în Cluj-Napoca, str. 1 decembrie 1918, nr. 130, ap. 36. Cabinetul de obstretică-ginecologie „Providence” este deschis pentru tinerele mame care au nevoie de asistenţă pre- şi post-natală. Ele pot beneficia în mod gratuit de îndrumarea a doi medici de specialitate, care şi-au stabilit un program săptămânal de consultaţii. De asemenea, sub coordonarea Surorilor Baziliene, se vor desfăşura aici cursuri pentru viitoarele mame, ore de gimnastică, un program variat prin care asistenţa spirituală se va adăuga la cea medicală, totul pentru ca viaţa umană, darul cel mai preţios al lui Dumnezeu, să fie protejată. Prin activitatea pe care o vor desfăşura în acest cabinet, Surorile Baziliene şi-au propus să ducă şi lupta împotriva avortului.

Noul cabinet este primitor, modern, cu o dotare corespunzătoare care include un ecograf şi o sală de gimnastică, sala de aşteptare fiind amenajată astfel încât, în timp ce îşi aşteaptă rândul la consultaţii, femeile să poată studia broşuri, pliante, postere cu instrucţiuni şi explicaţii despre maternitate, despre misiunea nobilă pe care şi-o asumă, aceea de a aduce pe lume o nouă viaţă. Cabinetul „Providence” a funcţionat până acum pe str. Nicolae Titulescu. Mutarea sa la noua locaţie reprezintă un nou început, mamele gravide şi cele cu nou-născuţi vor putea fi consiliate în condiţii şi mai bune pentru a aduce la viaţă copiii. Statisticile arată faptul că în anul 2007, în România s-au înregistrat 150.246 de avorturi. Apoi, în anul 2008, în ţara noastră s-au făcut aproape 128.000 de avorturi, dintre care 10% la categoria de vârstă 15-20 de ani. Toate aceste avorturi sunt tot atâtea istorii personale dureroase, de aceea nevoia unei educaţii creştine care să vină în apărarea vieţii este de maximă importanţă în perioada contemporană. Persoanele interesate de program şi de alte aspecte ale activităţii cabinetului „Providence” se pot adresa sr. Augusta Griguţa OSBM, la tel: 0740.353.469.

imagine

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *