Identitatea şi misiunea ASTRU şi AGRU în Biserica Greco-Catolică

publicat la 19 noiembrie 2010 în Ştiri

În cei 20 de ani care au trecut de la căderea regimului comunist, societatea românească a trecut prin transformări substanţiale, tinzându-se tot mai mult spre o desconsiderare a credinţei/Bisericii.

Într-o societate dominată de o puternică criză economică şi de mentalităţi precum cea consumistă, lipsită de principii morale, care se revoltă împotriva valorilor tradiţionale, Biserica Greco-catolică trebuie să devină conştientă de rolul important pe care îl au în existenţa ei laicii. Aceştia, în colaborare cu preoţii, pot şi trebuie să propovăduiască învăţătura creştină pe care şi-au însuşit-o.

Pentru ca laicii să fie un ferment evanghelic în Biserică şi societate, necesită o formare creştin-spirituală profundă. Aceasta poate fi dezvoltată în cadrul celor două Asociaţii de laici reprezentative pentru Biserica Greco-Catolică din România: ASTRU şi AGRU.

Astfel, responsabilii celor două Asociaţii se vor întâlni în perioada 19-21 noiembrie 2010, la Cluj-Napoca un moment de bilanţ dar şi de reflecţie asupra colaborări între cele două asociaţii tradiţionale ale Bisericii Greco-Catolice şi asupra misiunii la care sunt chemate să răspundă în contextul actual al Bisericii şi al societăţii.

Identitatea şi misiunea ASTRU şi AGRU în Biserica Greco-Catolică
„toţi să fiţi cu totul uniţi în acelaşi cuget şi în aceeaşi înţelegere” (1 Cor 1,10)
Cluj-Napoca, 19 – 21 noiembrie 2010

PROGRAM:

Vineri

• 18.00 Sfânta Liturghie
  • 19.00 Cina
  • 20.00 Bun venit. Prezentarea Întâlnirii. Salutul asociaţiilor gazdă
  • 20.15 ASTRU şi AGRU în context istoric – invitat Dr. Ciprian Ghişa, istoric

Sâmbătă

• 07.30 Sfânta Liturghie
  • 08.30 Mic dejun
  • 09.00 Lumina lumii şi sarea pământului – invitat Lect. Univ. Dr. Simona Zetea
  • 10.00 Pauză
  • 10.30 Acţiunea Catolică în lume – invitat Oana Tuduce, preşedinte Acţiunea Catolică România
  • 11.00 Atelier: Identitatea ASTRU şi AGRU
  • Care este rolul ASTRU şi AGRU ca Acţiune Catolică de rit bizantin, în BRU?
  • 12.30 Plenară
  • 13.00 Prânz
  • Expoziţie – ASTRU şi AGRU în context local
  • 14.30 Atelier: Colaborarea ASTRU – AGRU în stilul caracteristic unei acţiunii catolice.
  • Ce presupune colaborarea ASTRU-AGRU în contextul actual al BRU?
  • Strategii pentru viitor ASTRU-AGRU
  • 16.30 Pauză
  • 17.00 Plenară
  • 18.00 Elaborarea unui protocol de colaborare la nivel eparhial/parohial între ASTRU şi AGRU