Birouri pentru Pastoraţia Familiei în Eparhia de Cluj-Gherla

publicat la 3 martie 2011 în Ştiri

În contextul Anului Familiei, celebrat de Eparhia de Cluj-Gherla, PS Florentin Crihălmeanu a semnat un decret prin care „se înfiinţează în cadrul Departamentului pentru Familie şi Viaţă al Curiei Eparhiale a Eparhiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolice, de Cluj-Gherla, Birourile pentru Pastoraţia Familiei. Birourile pentru Pastoraţia Familiei vor exista în fiecare protopopiat al Eparhiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolice, de Cluj-Gherla. Fiecare birou va fi alcătuit dintr-un cuplu de laici şi un preot din cadrul protopopiatului.”

„Sunt numiţi ca responsabili la nivel protopopial, după cum urmează: Protopopiatul Beclean – pr. Felician Neagoş, Mircea Vasile şi Sorina Mureşan; Protopopiatul Bistriţa – pr. Teodor Costin, Ilie şi Ica Arieşan; Protopopiatul Cluj 1 – pr. Alexandru Hruban, Cristian şi Anamaria Roşu; Protopopiatul Cluj 2 – pr. Daniel Tintelecan, Nicolae şi Maria Dodea; Protopopiatul Dej – pr. Tarciziu Matei, Ioan şi Lucia Baneas; Protopopiatul Gherla – pr. Gheorghe Baciu, Lucian şi Mariana Meşter; Protopopiatul Ileanda – pr. Nicolae Chira, Ioan şi Anamaria Burz; Protopopiatul Rodna – pr. Florin Miclea, Damaschin şi Edela Cosmina Ureche; Protopopiatul Someş – pr. Iosif Vereşezan, Felician şi Delia Sucală; Protopopiatul Lăpuş – Pr. Aurel Pop, Emilian şi Simona Bud. În cadrul Departamentului pentru Familie şi Viaţă al Curiei Eparhiale a Eparhiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolice, de Cluj-Gherla, sunt numiţi ca responsabili eparhiali: pr. Andrei Buşiţă, Mircea şi Simona Oltean.”

PS Florentin a mai decretat recent înfiinţarea Echipelor Maicii Sfinte – „Mişcare de Spiritualitate”, în conformitate cu statutele aprobate la nivel internaţional de autoritatea ecleziastică competentă, având sediul central la Paris, Franţa. Se aminteşte în decret că Echipele Maicii Sfinte sunt mişcare a laicilor, constituită ca o „asociaţie internaţională catolică privată”, ghidată şi condusă de credincioşi creştini în conformitate cu Codul de Drept Canonic din 25 ianuarie 1983. Mişcarea formează în Biserică o comunitate spirituală mondială. Echipele Maicii Sfinte sunt formate, la nivel parohial, din familii care au un preot spiritual. La nivel eparhial, aceste echipe vor avea un preot spiritual şi coordonator, membru al Departamentului pentru Familie şi Viaţă din cadrul Curiei Eparhiale a Eparhiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolice, de Cluj-Gherla.

Aceste Echipe vor funcţiona pentru un an, după care pot cere prelungirea funcţionării. Conform unui alt decret, pr. Călin Sechelea conduce interimar iniţiativa, după perioada de un an având obligaţia să dea un raport pr. Ioan Mătieş, vicar cu laicii în Eparhia amintită.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *