Seminar internaţional „Educaţia integrală şi credinţa creştină”

publicat la 8 martie 2011 în Ştiri

În perioada 8-14 martie 2011, o delegaţie din partea ASTRU Cluj participă la seminarul european organizat de Coordonarea Europeană a JECI-MIEC, având tema „Educaţia integrală şi credinţa creştină”. Întâlnirea are loc în localitatea Kaunas, din Lituania, iar aceasta reuneşte participanţi din unsprezece ţări europene: Franţa, Germania, Grecia, Italia, Lituania, Malta, Polonia, Portugalia, România, Spania, Ucraina.

Din partea României participă: Raluca Fernea – preşedinte ASTRU Cluj, Laura Sopon – secretar ASTRU Cluj, Alina Călin – membru ASTRU Cluj, Maria Moldovan – responsabil parohial ASTRU „Sf. Anton” Dej, Lorena Pastor şi Raluca Szekely. Seminarul urmăreşte ca tinerii să se implice într-un mod mai activ în biserică, asociaţii şi societate, precum şi să înţeleagă importanţa credinţei creştine în educaţia integrală. JECI şi MIEC sunt organizaţii internaţionale care se adresează tinerilor catolici – elevi, liceeni şi studenţi. La nivel european acest organizaţii lucrează împreună în Coordonarea europeana a JECI-MIEC. Coordonatorul european este din 2007 – Mihai Floran (membru ASTRU Cluj). ASTRU Cluj face parte din MIEC din 1931.

via Cluj.ASTRU.ro

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *