Moaştele Fer. Ieremia Valahul la Târgu Lăpuş

publicat la 14 noiembrie 2011 în Ştiri

Duminică, 13 noiembrie 2011, parohia greco-catolică din Târgu Lăpuş a avut bucuria de a primi, din partea Ordinului Fraţilor Minori Capucini Custodia “Ieremia Valahul” din România, reprezentat de pr. Eugen Giurgică (care a sosit însoţit de fraţi şi tineri ai comunităţii din Sighet), moaşte de-ale Fericitului Ieremia Valahul, român cu viaţă sfântă, model de virtute şi caritate. Documentul însoţitor al moaştelor este semnat de Custodele Sanctuarului Ieremia Valahul de la Oneşti – pr. Oliviero Ubaldo.

La sfârşitul Liturghiei, Pr. Eugen a evocat traseul spiritual al Fericitului Ieremia Valahul (mijlocitorul bolnavilor şi ocrotitorul emigranţilor) şi a subliniat importanţa invocării acestui Mare Român în momentele dificile ale vieţii şi nu numai.Reamintim că, începând cu acest an, în parohia Buna Vestire din Tg.Lăpuş „muncesc” cu dăruire şi bucurie la desăvârşirea sufletelor Fericitul Ioan Paul al II-lea, Sf. Ioan Bosco şi Sf. Dominic Savio.

Mia Hodiş

imagine

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *