O nouă capelă pentru parohia Cetatea Fetei din Floreşti

publicat la 16 noiembrie 2011 în Ştiri

Duminică, 13 noiembrie 2011, în cartierul Cetatea Fetei din localitatea Floreşti, a avut loc binecuvântarea unei capele pentru comunitatea greco-catolică păstorită de pr. Vasile Nistor. Ceremonia a fost prezidată de Mons. Mihai Todea, Vicar general eparhial, împreună cu pr. Marius Ungureşan, protopop de Cluj II; pr. Călin Bot, rector al Seminarului Teologic „Sf. Ioan Evanghelistul”; pr. profesor Florian Guţiu; şi diaconii Nicolae Oltean şi Leonard Fărăuanu. Alături de credincioşi a fost prezent şi primarul localităţii Floreşti, dl. ing. Ioachim Vancea.

În urmă cu trei ani, când construcţiile în zonă luaseră amploare, tot mai mulţi credincioşi şi-au exprimat dorinţa de a avea o biserică în apropiere. În acest context, în cartierul Cetatea Fetei a fost înfiinţată o parohie ce va avea propriul lăcaş de cult, pentru care, în 27 iunie 2010, s-a sfinţit piatra de temelie. Noul spaţiu de rugăciune se găseşte la parterul blocului din imediata vecinătate a bisericii aflată în construcţie. Aici se va desfăşura programul liturgic al parohiei greco-catolice din Cetatea Fetei, până la finalizarea bisericii cu hramul Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel.

imagine

imagine

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *