Foto: Mons. Alexandru Nicula, prelat papal, aniversat la 100 de ani

publicat la 20 februarie 2013 în Fotografii

Duminică, 17 februarie 2013, la biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Dej a fost onorat Mons. Alexandru Nicula, Prelat Papal, care, în 14 februarie a împlinit 100 de ani, dintre care 73 de ani de preoţie. După o primă vizită făcută Pr. Nicula în ziua aniversării, PS Florentin a revenit la Dej: „Am venit cu bucurie în această duminică aici, la Dej, în biserica „Sfinților Apostoli Petru și Pavel”, în parte ctitorită chiar de către Mons. Alexandru Nicula” – a spus Episcopul de Cluj-Gherla, după ce a fost primit de pr. Laurenţiu Biriş, Protopop de Dej, împreună cu ceilalţi preoţi şi credincioşi. La celebrarea liturgică a luat parte primarul şi vice-primarul, autorităţi, deputaţi, medici, reprezentanţi ai urbei Dejului, mulţi credincioşi care s-au bucurat să primească în mijlocul lor un om, un preot al lui Hristos, devenit mesager peste timp al celor pe care Biserica îi cinsteşte şi îi numeşte mărturisitori, învăţători ai credinţei.

Ştire

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *