A VIII-a ediţie a Taberei pentru copii şi părinţi

publicat la 26 februarie 2013 în Ştiri

În perioada 22-24 februarie 2013, parohia greco-catolică Beclean şi Grupul Marian de Evanghelizare au organizat cea de-a VIII-a ediţie a Taberei pentru copii şi părinţi la Vatra Dornei. Tema taberei a fost „Educaţie şi credinţă„, iar mottoul care a însoţit acest eveniment a fost: „Şi Isus creştea în înţelepciune, în statură, şi era tot mai plăcut înaintea lui Dumnezeu şi înaintea oamenilor” (Luca 2, 52). La ediţia din acest an au participat 64 de copii, tineri şi părinţi.

Pe durata taberei, Pr. Alin Cîndea a propus participanţilor cateheze pe grupe de vârstă, ateliere şi activităţi care au avut drept scop aprofundarea credinţei precum şi îmbunătăţirea relaţiilor dintre părinţi şi copii. Un rol important în reuşita acestei tabere l-a avut şi doamna Nora Vale, catehetă în parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” Beclean. La finalul acestei tabere toţi participanţi au mărturisit că acest eveniment a reprezentat o experienţă extraordinară şi că aşteaptă cu nerăbdare următoarea ediţie a taberei de vară pentru copii şi părinţi de la Vima Mica, Maramureş.

pr. Alin Cîndea

imagine

imagine

imagine

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *