Calea Crucii biblică prin centrul municipiului Cluj-Napoca

publicat la 30 aprilie 2013 în Anunţuri

Episcopia Română Unită, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla, în colaborare cu Asociaţia Uniunea Creştină din România (UCR), în Anul Credinţei cu subtitlu, „Familia leagăn al credinţei”, organizează miercuri, 1 mai a.c., începând cu ora 16.30, „Calea Crucii biblică”, pe traseul Piaţa Unirii (Matei Corvin) – Catedrala Schimbarea la Faţă. Pe acest traseu, se vor intona cântări specifice evenimentului, iar apoi în Catedrală vor fi lecturi din Sfânta Scriptură pentru fiecare staţiune şi rugăciuni.

Această procesiune, la care sunt invitaţi membrii ai familiilor, asociaţiilor, fundaţiilor, congregaţiilor, parohiilor din Cluj, şi toţi cei care doresc, are scopul de a conştientiza familiile, trecătorii grăbiţi şi preocupaţi de problemele zilnice, asupra adevărului istoric al existenţei lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Cel care, pe drumul Calvarului a purtat crucea fiecărui om, dintotdeauna şi de pretutindeni, pentru a-i dobândi mântuirea.

Dar cuvântul lui Isus ne vorbeşte şi azi: „Eu sunt calea, adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine” (In 14, 7) – prin urmare, nimeni nu va dobândi mântuirea fără a primi şi îmbrăţişa Crucea lui Isus. „Veniţi la Mine toţi cei osteniţi şi împovăraţi şi eu vă voi da odihnă. Luaţi asupra voastră jugul Meu şi învăţaţi de la mine că sunt blând şi smerit cu inima şi veţi găsi alinare pentru sufletele voastre. Căci jugul Meu este lesne de purtat, iar povara Mea este uşoară” (Mt 11, 28-30), rosteşte, încurajator, acelaşi glas al Domnului. Acest adevăr poate fi înţeles mai mult acum, în acest timp al Postului Mare, în Săptămâna Mare şi Sfântă când Biserica comemorează prin toate celebrările momentele Patimilor mântuitoare ale Domnului.

„Drumul Crucii” prin oraş va fi parcurs împreună cu tineri ce vor interpreta rolul lui Isus şi rolurile soldaţilor romani. Ceilalţi participanţi, prin prezenţa lor reprezentând pe toţi creştinii care şi azi trebuie să îl urmeze pe Isus purtând fiecare crucea personală şi oferindu-o Lui, fiind conştienţi că acum 2000 de ani, pe cruce a luat deja păcatele şi suferinţele noastre, ne-a deschis raiul şi ne învită să intrăm şi noi. Avem „Libertatea de a alege Credinţa, Libertatea de a alege binele”, conform titlului Scrisorii Pastorale a PS Florentin Crihălmeanu Episcopul Eparhiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla, deci, să alegem noi dacă răspundem acestei invitaţii. „…Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-mi urmeze Mie.” Matei 16:24

Pr. Ioan Mătieş, vicar cu laicii şi preşedintele Asociaţiei UCR, a explicat: „Isus poartă pe cruce şi suferinţele societăţii de astăzi, a familiei greu încercată şi a tuturor categoriilor sociale. Toţi cei prezenţi sunt invitaţi să pună o cruciuliţă pe crucea purtată de Isus. Invităm pe toţi cei care doresc, să-l urmeze pe Isus, deoarece El este singurul care poate ridica şi purta păcatele şi durerile noastre. De El are nevoie întreaga societate”.

Pr. Ioan Mătieş
Preşedinte UCR

V.S.- redactor
Departamentul Mass-Media al Episcopiei de Cluj-Gherla

Pentru alte detalii: – tel 0729.884882, pr. Ioan Mătieş

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *