Zile de Spiritualitate Mariană la Mănăstirea Maicii Domnului din Cluj-Napoca

publicat la 22 mai 2013 în Anunţuri

Surorile Congregaţiei Maicii Domnului (CMD) invită şi în acest an preoţii, persoanele consacrate şi credincioşii, la cinstirea Preacuratei Fecioare Maria în luna mai, ce-i este dedicată, printr-un ciclu de Zile de Spiritualitate Mariană, la Mănăstirea Maicii Domnului din Cluj-Napoca (str. Romul Ladea nr. 6).

Programul va începe sâmbătă, 25 mai a.c., în capela mănăstirii, prin conferinţele cu teme mariane susţinute de preoţii: pr. Cristian Langa şi pr. rector Călin Bot de la Seminarul Teologic „Sf. Ioan Evanghelistul” (de la orele 10.30 şi 16.30). A doua zi, duminică, 26 mai a.c., după Sfânta Liturghie, pr. Cristian David, cancelar eparhial şi capelan CMD, printr-o expunere însoţită de imagini îşi va conduce ascultătorii „Pe drum cu Isus şi Maria în Ţara Sfântă”. Totodată, în cele două zile, în capelă vor avea loc devoţiuni către Sfânta Fecioară Maria.

Programul de spiritualitate mariană este o invitaţie de a parcurge drumul vieţii pământeşti urmând modelul Preasfintei Fecioare Maria, pentru ca, ascultând şi împlinind cuvântul lui Dumnezeu asemenea ei, Isus să se întrupeze şi în noi, în viaţa noastră.

DIRMM

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *