Foto: Sfinţirea bisericii “Toţi Sfinţii” din parohia Chiuieşti

publicat la 1 iulie 2013 în Fotografii

Duminică, 30 iunie 2013, PS Florentin a sfinţit biserica „Toţi Sfinţii” din Chiuieşti, prot. Dej, parohie păstorită de pr. Matei Tarciziu. Episcopul eparhial a fost primit printr-un cuvânt de bun-venit a pr. Laurenţiu Biriş, Protopop de Dej. În masa Sf. Altar au fost aşezate moaşte ale Sf. Paul al Crucii şi ale Fericitului Ieremia Valahul, peste care s-a turnat nisip de la Marea Galileii. În cadrul Sfintei Liturghii, 4 copilaşi au făcut Prima Împărtăşanie. Au participat 18 preoţi şi credincioşi din Chiuieşti, Jichişu de Jos, Ocna-Dej, Dej, Căşei, Rugăşeşti, Boiereni, Vad, Cetan, Cluj-Napoca, persoane consacrate din Cluj, Gherla şi Tg-Lăpuş. La Sărbătoare au participat preotul şi credincioşii ortodocşi Chiuieşti, primarul loc. şi alţi invitaţi oficiali. Biserica a fost ridicată între 1823-1827, recuperată prin sentinţă judecătorească în 2003, renovată şi înfrumuseţată până în 2013, prin grija pr. paroh, a unor binefăcători şi a celor 107 credincioşi ai parohiei.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *