Anunţ: Mons. Tertulian Langa a trecut la Domnul

publicat la 30 iulie 2013 în Ştiri

image​Cu durere în suflet, dar consolaţi prin credinţă în Învierea Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Isus Hristos, Vă aducem la cunoştinţă, că marţi, 30 iulie 2013, la primele ore ale dimineţii, s-a născut spre Viaţa cea veşnică cel care a fost Mons. Tertulian LANGA, prelat papal, fost vicar general şi ordinarius al Eparhiei de Cluj-Gherla.

​ Fiu spiritual al Monseniorului Vladimir Ghika, mărturisitor al credinţei în închisorile comuniste timp de mai bine de 16 ani, teolog erudit, preot, ţinând loc de Ierarh al locului şi profesor de teologie în clandestinitate, iar mai apoi, după 1990, Vicar general al Eparhiei de Cluj-Gherla, profesor în corpul didactic al Institutului Teologic „Sfântul Ioan Evanghelistul” şi Decan al Facultăţii de Teologie Greco-Catolică, Părintele Tertulian a fost o flacără vie a rezistenţei Bisericii Române Unite cu Roma în timpul prigoanei comuniste, şi apoi, asemenea Sfântului Petru, a devenit o piatră la temelia Bisericii Greco-Catolice reînviate după 1989, participând activ la procesul ei de reconstrucţie.

La chemarea lui Dumnezeu, pleacă dintre noi un preot, soţ, tată, socru şi bunic, care prin trăirea lui plină de dragoste şi dăruire ne-a oferit un model de viaţă creştinească şi ne lasă nouă tuturor un mesaj de încurajare: „Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate celelalte vi se vor adăuga vouă” (Mt. 6,33).

Să-i fie memoria în veci binecuvântată şi odihna în lumină înveşmântată!

Mons. Mihai Todea
Protosincel – Vicar general

PROGRAMUL FUNERALIILOR

Joi, 1 august 2013
Capela „Sf. Iosif” a Catedralei în construcţie din Piaţa T. Cipariu, f.n.
Ora 8.00 – va fi depus în capelă trupul neînsufleţit al Mons. Tertulian LANGA
Ora 9.00 – Sfânta Liturghie
Ora 18.00 – Paraclisul Maicii Domnului
Ora 19.00 – Priveghi
                    – Acatistul Bisericii Române Unite compus de pr. Tertulian Langa + alte texte ale sale

Vineri, 2 august 2013
Catedrala Episcopală „Schimbarea la Faţă”, B-dul Eroilor nr. 10
Ora 8.00 – va fi depus în faţa Sf. Altar trupul neînsufleţit al Mons. Tertulian LANGA
Ora 9.00 – Sfânta Liturghie
Ora 11.00 – Ceremonia de Înmormântare

Dintru adâncuri strig spre Tine, Tată:
auzi-mă şi cată-mă-n ţărână,
mai ia-mi în mână lutul înc-odată
şi dă-i a şaptea zi din săptămână!

(din poemul De profundis – Pr. Tertulian Langa),

„E mult mai mult cer deasupra noastră decât pământ sub tălpile noastre.” (Mons. Vladimir Ghika)

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *