Foto: Sărbătorile înnoirii în Eparhia de Cluj-Gherla

publicat la 7 ianuarie 2014 în Fotografii

Celebrările Liturgice de la Sărb. Naşterii Domnului au fost urmate de celebrările din 1 ian. 2014 – „Sfântului Vasile cel Mare”, Ziua Păcii în Biserica Catolică şi Tăierea Împrejur a Domnului. În 6 ian. 2014, s-a celebrat Sf. Liturghie din Sărbătoarea Botezului Domnului cu Sfinţirea cea Mare a Apei. La fiecare celebrare liturgică, PS Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla a transmis credincioşilor semnificaţia marilor sărbători prin care au fost conduşi, nu doar într-un nou an calendaristic, ci şi într-un nou parcurs al Istoriei Mântuirii, atât aniversarea Naşterii lui Isus, cât şi a începutului misiunii Sale publice prin Botez, fiind noi invitaţii de a-L urma pe Hristos. De asemenea, în 6 ianuarie s-au împlinit 17 ani de când PS Florentin a primit, prin Fericitul Papă Ioan Paul al II-lea, darul consacrării întru Episcopat, în Basilica San Pietro din Roma, prilej de rememorare a momentelor de har şi de mulţumire adusă lui Dumnezeu.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *