Foto: „Oare a fost Hristos împărţit?” Seară de Rugăciune Ecumenică în capela „Sf. Iosif” din Cluj

publicat la 22 ianuarie 2014 în Fotografii

În timpul „Octavei de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor”, la Cluj-Napoca are loc anual o Seară de Rugăciune Ecumenică în cadrul căreia Episcopul de Cluj-Gherla are ca invitaţi reprezentanţii diferitelor confesiuni creştine. Întâlnirea s-a desfăşurat în Capela „Sfântul Iosif” din piaţa Cipariu, marţi 21 ianuarie 2014, fiind, ca de fiecare dată, prezenţi mulţi credincioşi, preoţi şi persoane consacrate. După slujbei Vecerniei, invitaţii serii au prezentat, pe rând, un şir de idei „puse împreună sub semnul unităţii”: Excelența Sa, Domnul Bálint Ferenc, Episcop al Bisericii Unitariane din Transilvania, Pr. Kovács Sándor, Protopop al Protopopiatului Romano-Catolic Cluj-Dăbâca, Pr. Prof. Sonea Cristian, reprez. Arhiepiscopiei Ortodoxe a Vadului, Feleacului şi Clujului, Pastorul Kiss Tibor, de la Episcopia Reformate a Ardealului, Pastorul Nicu Cristea, de la Biserica Penticostală „Elim” din Cluj, Pr. ortodox Ioan Bodea din Cluj şi PS Florentin Crihălmeanu, Episcopul de Cluj-Gherla.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *