Foto: Mărturii de credinţă în Ziua Vieţii Consacrate la Cluj

publicat la 3 februarie 2014 în Fotografii

Reprezentanţii Ordinelor şi Congr. călugăreşti din Cluj-Napoca s-au reunit cu ocazia Zilei Vieţii Consacrate. Sâmbătă, 1 februarie 2014, la Mănăstirea Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului (CMD) s-a celebrat Slujba Vecerniei urmată de o meditaţie a Pr. Ieromonah Laurian Daboc, Superior Provincial al Ordinului „Sfântului Vasile cel Mare” (OSBM). Înainte de a da binecuvântarea finală, Ierarhul de Cluj-Gherla, PS Florentin, a făcut tuturor persoanelor consacrate urarea de „Mulţi ani sfinţi!”. Sărbătoarea a continuat duminică, 2 febr., la biserica „Sf. Maria” din Cart. Grigorescu, unde a fost celebrată Sf. Liturghie Arhierească. Fraţii şi surorile din diferitele ordine şi congregaţii au intrat în procesiune în biserică, cu lumânări aprinse în mâini. După celebrare s-a făcut ectenia şi rugăciunea specială pentru Biserica Greco-Catolică din Ucraina. Au urmat două mărturii despre viaţa consacrată: sora Mihaela CMD şi fratele Dominic OSBM.

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *