Zi de reculegere a Reuniunii Mariane la Liceul Inocenţiu Micu

publicat la 31 martie 2015 în Ştiri

Ziua mohorâtă, ploioasă şi răcoroasă de sâmbătă, 28 martie, care amintea mai mult de toamnă decât de primăvară, s-a luminat pentru Reuniunea Mariană, prin participarea la reculegere spirituală la Capela Liceului Inocenţiu Micu. Marianişti din parohiile clujene au participat la o slujbă celebrată de pr. Florin Pop, asistentul spiritual eparhial, închinată marianiştilor şi sufletelor din Purgator. A urmat o oră de adoraţie, în care părintele şi cantorul şi-au contopit vocile în minunate pricesne şi cântări, rugăciuni şi minute de tăcere.

Părintele a vorbit apoi despre virtuţile teologale: credinţa, speranţa şi iubirea, exemplificate în viaţa Preacuratei Fecioara Maria, aşa cum le-a trăit Mama, Mijlocitoarea şi Modelul nostru de virtuţi creştine. La final a prezentat o istorioară a unui bunic către nepoţel, care îi urează acestuia să fie când va fi mare, ca un creion: 1) lasă urme; 2) contează nu învelişul ci mijlocul, mina; 3) se ascute; 4) ce scrie poate fi şters; 5) se lasă purtat. Părintele ne-a urat şi nouă, marianiştilor, să luăm exemplul creionului, să fim atenţi la: 1) urmele lăsate de faptele noastre; 2) modul în care ne întreţinem, ne hrănim sufletul, să ne concentrăm asupra aspectului interior, nu exterior; 3) să ne lăsăm modelaţi de suferinţele şi încercările vieţii, să le acceptăm cu bucurie şi speranţă; 4) să ne amintim că viaţa e scurtă, să ne grăbim să facem fapte bune; 5) să realizăm că am fost creaţi de Dumnezeu, Tatăl nostru, din iubire, pentru fericirea veşnică. Să ne lăsăm purtaţi, conduşi, în fiecare clipă a vieţii de Isus, spre mântuire.

Au urmat 10 minute de tăcere şi alte 20 de minute de discuţii legate de impresiile zilei şi idei pentru viitor. S-a cântat la final imnul marian, "Sub steagul tău, Marie" şi ne-am rugat rugăciunea de la finalul Paraclisului, închinată Sfintei Fecioare. Discuţiile au continuat cu degustarea câtorva prăjituri de Post.

Marianiştii din Cluj

imagine

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *