Anunț: Serbarea hramului Catedralei Schimbarea la Față din Cluj

publicat la 5 august 2015 în Anunţuri

Catedrala episcopală "Schimbarea la Faţă" (B-dul Eroilor nr. 10, Cluj-Napoca) îşi sărbătoreşte hramul, joi, 6 august 2015, în Sărbătoarea Schimbării la Faţă a Domnului pe Mutele Tabor. În această zi se împlinesc şi 13 ani de la ceremonia Intronizării în Scaunul Episcopal al Eparhiei de Cluj-Gherla, a Preasfinţiei Sale Florentin Crihălmeanu. Programul de sărbătoare începe vineri, 5 august, de la ora 18.00, când Ierarhul de Cluj-Gherla va celebra Slujba Vecerniei împreună cu studenţii Seminarului eparhial „Sf. Ioan Evanghelistul” şi pr. rector Călin Bot. În ziua sărbătorii, joi, 6 august 2015, de la ora 10.30, în Catedrala clujeană va fi celebrată Sfinta Liturghie Arhierească de către Episcopul Eparhial PS Florentin, alături de care vor concelebra Mons. Mihai Todea, Vicar general eparhial şi un sobor de preoţi. Cu această ocazie, PS Florentin va face o scurtă prezentare a activităţii desfaşurate la cârma Eparhiei greco-catolice de Cluj-Gherla. Răspunsurile liturgice vor fi date de Corul "Magnificat" al Catedralei, dirijat de Prof. Alexandru Suciu.

Episcopul eparhial de Cluj-Gherla, PS Florentin, a descris scena Schimbării la Faţă a Domnului, care „prezintă divinitatea lui Dumnezeu revelată prin lumină. Isus alege trei dintre apostoli, Petru, Iacob şi Ioan, ei vor vedea strălucirea Chipului lui Dumnezeu în toată divinitatea Sa”. „Iubiţi credincioşi, în momentul în care Petru percepe bună-starea acestei lumini dătătoare de bucurie, de linişte, doreşte să rămână mereu acolo, pe Muntele Tabor, însă această lumină acum este prefigurativă. Va veni momentul când şi Petru şi Iacob şi Ioan şi ceilalţi apostoli, vor fi chemaţi să intre în lumina Fiului în care au crezut. Acum însă, ei doar trebuie să se întărească în credinţă, să înţeleagă că omul pe care Îl văd este plin de strălucirea divinităţii, să înţeleagă faptul că şi atunci când El va muri pe Cruce, torturat, batjocorit, lumina Lui va fi aceeaşi, comuniunea cu divinitatea, cu Tatăl, va fi aceeaşi. Această lumină a cunoaşterii trebuie acum să o păstreze în sufletele lor.”

„Aceeaşi lumină, iubiţi credincioşi, suntem chemaţi să o primim şi noi în această sărbătoare, să ne întărim în credinţă şi-L putem privi pe Dumnezeu întotdeauna la lumina credinţei, astfel încât viaţa noastră să nu rămână doar cu micile idealuri zilnice, ci să lăsam paşii vieţii noastre luminaţi şi îndrumaţi de lumina divinităţii Sale, în care şi noi, cu toţii, suntem chemaţi, după cum spune psalmistul: «pentru ca întru Lumina Ta să vedem Lumina». De aceea, să ne rugăm Domnului nostru Isus Hristos, Lumina cea adevărată: «Hristoase, Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul ce vine în lume, să strălucească peste noi Lumina Feţei Tale, ca într-însa să vedem Lumina cea adevărată, Lumina cea neapropiată, şi îndreptează paşii noştri spre Lumina Feţei Tale, pentru ca, astfel, Ţie să îţi aducem mărire, Tatălui atotputernic, Fiului schimbat la Faţă şi Spiritului Sfânt, Lumină şi viaţă, acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin»”. (Biroul de presă)

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *