Anunț: Sfântul Părinte despre iubirea în familie – Cateheze în Postul Paștelui la Catedrala din Cluj

publicat la 22 februarie 2017 în Anunţuri

Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla anunță organizarea, în timpul binecuvântat al Postului Paștelui, a unui ciclu de cateheze, care vor fi susținute de două ori pe săptămână, de la ora 19.30, după Liturghia Darurilor mai Înainte Sfințite (programată la ora 18), în Catedrala Schimbarea la Față (B-dul Eroilor nr. 10, Cluj-Napoca). Programul, în ansamblul său, propune credincioșilor Prezentarea Exortației apostolice Amoris laetitia a Papei Francisc, către Episcopi, preoți și diaconi, către persoanele consacrate, către soții creștini și către credincioșii laici, despre iubirea în familie.

Catehezele vor fi susținute în perioada 1-31 martie 2017, după următorul program: miercuri 1 martie, PS Florentin Crihălmeanu, Episcop de Cluj-Gherla, va deschide ciclul printr-o Prezentare generală a documentului. Vor continua onorații preoți, vicari și consilieri eparhiali, care vor prezenta exortația pe capitole după următorul program: vineri, 3 martie, pr. Marius FurtunăÎn lumina Cuvântului (art. 9-30); miercuri, 8 martie, pr. Titus SasRealitățile și provocările familiilor (art. 31-57); vineri, 10 martie, pr. Florin BozântanVocația familiei (art. 58-88); miercuri, 15 martie, pr. Ioan MătieșIubirea în căsătorie (art. 89-164).

Programul continuă astfel: vineri, 17 martie, pr. Călin Sechelea va prezenta Iubirea rodnică (art. 165-198) și Educația copiilor (art. 259-290); miercuri, 22 martie, pr. Călin BotPerspective pastorale (art. 199-258); vineri, 24 martie, pr. Anton CrișanSpiritualitatea familială (art. 314-325); miercuri, 29 martie, pr. Traian Radu Coste-DeakA însoți, a discerne și a integra fragilitatea (art. 291- 312); vineri, 31 martie, Mons. Mihai Todea, Vicar generalMitis et misericors Iesus; în aceeași seară, PS Florentin va încheia parcursul catehetic printr-un cuvânt de Încheiere și concluzii asupra documentului.

Pentru a întări interesul credincioșilor pentru recenta Exortație apostolică, prin care Papa Francisc, din primele rânduri, dorește să conducă lumea la a redescoperi "bucuria iubirii", redăm ultimul punct dintr-o notă transmisă de către Biroul de Presă al Sfântului Scaun, cu nouă întrebări și răspunsuri pe baza învățăturii din Amoris Laetitia: "Care este cea mai mare provocare a Exortației Amoris laetitia? Provocarea cea mai mare pentru toată lumea este aceea de a citi exortația fără grabă, angajându-se să o pună în practică. Amoris laetitia exprimă propunerile Bisericii și ale Păstorilor ei pentru a schimba atenția față de familie: să o însoțească, să o integreze, să rămână aproape de toți cei care suferă efectele unei iubiri rănite. Amoris laetitia ne îndeamnă, mai ales, să fim înțelegători în fața unor situații complexe și dureroase. Papa Francisc dorește să-l tratăm pe cel slab cu înțelegere și să nu-l judecăm, ca ‘să acceptăm cu adevărat să intrăm în contact cu existența concretă a celorlalți și să cunoaștem puterea duioșiei’ (AL 308)".

Edificator pentru cei ce vor alege să citească, să asculte și să înțeleagă mesajul Sfântului Părinte și vor participa la programul de cateheze din catedrala clujeană, propuse de reprezentanții Episcopiei de Cluj-Gherla, este și acest fragment cu care Papa își încheie exortația: "Toți suntem chemați să păstrăm vie aspirația spre ceva care merge dincolo de noi înșine și de limitele noastre și fiecare familie trebuie să trăiască în acest stimulent constant. Să mergem, familii, să continuăm să mergem! Ceea ce ne este promis este mereu mai mult. Să nu pierdem speranța din cauza limitelor noastre, dar nici să nu renunțăm să căutăm plinătatea de iubire și de comuniune care ne-a fost promisă" este îndemnul încurajator al Sfântului Părinte.

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *