A trecut la cele cerești părintele Iosif Popa

publicat la 22 august 2017 în Anunţuri

În această seară, marți 22 august 2017, la 77 de ani de viață și 26 de ani de preoție, a răspuns ultimei chemări a Tatălui Ceresc pr. Iosif Popa, paroh al credincioșilor greco-catolici din parohia "Sf. Fecioară Maria" din cart. Grigorescu, Cluj-Napoca (începând din anul 1995).

Cu tristețe, dar cu nădejdea Învierii în suflete, ierarhul, preoții, persoanele consacrate și credincioșii Eparhiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla își iau rămas bun de la păstorul sufletesc care, primind darul sfintei preoții prin mâinile IPS Alexandru Todea, al doilea Cardinal al românilor, a urmat exemplul mărturisitorilor credinței slujind cu vrednicie turma ce i-a fost încredințată.

În cursul zilei de mâine vom reveni cu detalii despre slujba de înmormântare.

Sincere condoleanțe familiei îndoliate!

Odihna cea veșnică dă-i-o lui, Doamne și lumina cea fără de sfârșit să îi strălucească lui! Să se odihnească în pace!

Biroul de presă al
Episcopiei de Cluj-Gherla

1 comentariu

1. Povestirile,intamplarile, amintirile si pildele sale, povestite cu pasiune si haz, de multe ori,in cadrul intalnirilor lunare ale Reuniunii Mariane din Parohia Grigorescu, vor umple golul ramas, prin plecarea Parintelui Iosif Popa la Cer! Nu va vom uita! Odihna Vesnica!