Anunț: Începe în curând Tabăra Ecumenica, ediția XX

publicat la 29 iunie 2018 în Anunţuri

În perioada 2-9 iulie 2018, la Tg. Lăpuș, județul Maramureș, parohia greco-catolică "Buna-Vestire" organizează cea de-a XX-a ediție a Taberei socio-culturale ECUMENICA. Motto-ul taberei: Prietenia – cale spre Dumnezeu! Tema ediției: "să fiți uniți, în chip desăvârșit, într-un gând și o simțire" (1 Corinteni 1,10)

Într-o atmosferă specială, de comuniune spirituală, de prietenie, toleranță și dăruire, copii și tineri de toate culorile vor participa la activități potrivit vârstei lor: de la jocuri, la anchete stradale, de la regizarea de piese de teatru, la concursuri de cultură generală și religioasă. Participanții se vor întrece în concursuri de creație literară, în articole pentru revista și site-ul taberei, vor descoperi și analiza istoria recentă, dar și filosofia antichității sau limba în care scriau vechii greci, vor fi implicați în workshop-uri, experimente stradale, în competiții sportive și distractive, vor analiza limbajul trupului, emoțiile care ne guvernează, vor susține sesiuni de oratorie și dezbateri, își vor exersa cunoștințele de limbă străină ca și cele muzicale, vor pune trup și suflet la colocvii, drumeții, vor trebui să guste din propria creație culinară în urma concursului de mâncare la ceaun – The Crazy Caldron (ceaunul nebunatic), vor lega prietenii și vor purcede la îmblânzirea focului de tabără cu un concert folk și sesiuni de fân-jumping, iar nu în ultimul rând își vor măsura generozitatea, iubirea de aproapele și rezistenta de-a lungul unei călătorii inițiatice – cu variate probe, care îi va marca pe viață.

Organizatorii

Contact:
Pr. Silviu Hodiș
Parohia "Buna Vestire"
435 600 Tg.Lapus MM
Mobil: 0723 377 599, 0725 14 15 60
Site: www.tabaraecumenica.ro
Facebook: http://www.facebook.com/taberedevaraecumenica
silviuhodis@yahoo.ro, miahodis@yahoo.com, contact@tabaraecumenica.ro

  imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *