Anunț: Cateheze despre sfințenie la Catedrala din Cluj în Postul Paștelui

publicat la 9 martie 2019 în Anunţuri

Cateheze despre sfințenie la Catedrala din Cluj în Postul Paștelui
– prezentare a exortației apostolice "Gaudete et exsultate"

Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla organizează, la Catedrala "Schimbarea la Față" din Cluj-Napoca (b-dul Eroilor, nr. 10), în fiecare miercuri și vineri din perioada 13 martie – 12 aprilie 2019 a Postului Paștelui, un program de cateheze pe baza Exortației Apostolice "Gaudete et exsultate" a Sfântului Părinte Francisc, despre chemarea la sfințenie în lumea contemporană.

În fiecare după-amiază de miercuri și vineri, în Catedrala clujeană programul va începe la ora 17.00 cu Rugăciunea Calea Crucii, urmată, de la ora 18.00, de Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte Sfințite, după care, de la ora 19.15, vor urma expunerile despre cea de-a treia Exortație apostolică a Papei Francisc, după următorul program:

 • Miercuri 13 martie
  Prezentare generală a Exortației PS Florentin Crihălmeanu, Episcop eparhial
 • Vineri 15 martie
  Chemarea la sfințenie – Pr. Anton Crișan, vicar cu persoanele consacrate şi grupurile de rugăciune
 • Miercuri 20 martie
  Doi dușmani subtili ai sfințeniei – Pr. Florin Bozântan, consilier teologic
 • Vineri 22 martie
  În lumina Învățătorului (partea I) – primele 4 fericiri – Pr. Ioan Mătieș, vicar cu laicii
 • Miercuri 27 martie
  În lumina Învățătorului (partea II) – ultimele 4 fericiri – Pr. Avram Daniel, consilier mass-media
 • Vineri 29 martie
  Marea regulă de comportament – Pr. Traian Radu Coste-Deak, vicar judecătoresc
 • Miercuri 03 aprilie
  Caracteristici ale sfințeniei în lumea actuală – Pr. Călin Sechelea, consilier pentru familie și viață
 • Vineri 05 aprilie
  Lupta și vigilența – Pr. Titus Sas, consilier cu cateheza
 • Miercuri 10 aprilie
  Discernământul – Pr. Marius Cerghizan, vicar cu preoții
 • Vineri 12 aprilie
  Încheiere și concluzii – Pr. Călin Bot, Vicar general

Din primele rânduri ale documentului semnat la 19 martie 2018, Sfântul Părinte vorbește despre chemarea la sfințenie adresată tuturor: "«Bucurați-vă și tresăltați de veselie» (Mt 5,12) le spune Isus celor care sunt persecutați sau umiliți din cauza sa. Domnul cere totul și ceea ce oferă este viața adevărată, fericirea pentru care am fost creați. El ne vrea sfinți și nu se așteaptă să ne mulțumim cu o existență mediocră (…) Pentru că Domnul ne-a ales pe fiecare dintre noi «ca să fim sfinți și neprihăniți în fața lui în iubire» (Ef 1,4)".

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *