Anunț: hramul Mănăstirii Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului din Cluj-Napoca

publicat la 6 septembrie 2019 în Anunţuri

Duminică, 8 septembrie 2019, Sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului va fi marcată, în cadrul Eparhiei Greco-Catolice de Cluj-Gherla, prin serbarea hramului Mănăstirii Maicii Domnului din Cluj-Napoca (Str. Romul Ladea, nr. 6) a Congregației Surorilor Maicii Domnului (CMD).

Cu acest prilej Surorile CMD au pregătit un program sărbătoresc la care vor participa Preasfinția Sa Florentin Crihălmeanu, Episcopul de Cluj-Gherla și un mare număr de preoți, fiind așteptați, ca la edițiile precedente, peste 1000 de credincioși.

Va participa și un oaspete special din Curia Romană, Arhiepiscopul Claudio Maria Celli, membru al Congregației pentru Evanghelizarea Popoarelor și al Consiliului Pontifical pentru promovarea Noii Evanghelizări, prezent la Cluj-Napoca la invitația Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară, care în 9 sept. a.c. va decerna înaltului prelat catolic titlul de Doctor Honoris Causa.

Sfânta Liturghie Arhierească va fi celebrată în incinta așezământului mănăstiresc de către Preasfinția Sa Florentin, începând cu ora 10.00, fiind precedată, de la ora 8.30, de o procesiune de la Catedrala "Schimbarea la Față" (B-dul Eroilor nr. 10), până la Mănăstirea CMD. Acest pelerinaj prin oraș în sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului este o tradiție care s-a continuat în fiecare an de la binecuvântarea mănăstirii, pentru prima dată însă vor fi purtate moaștele Fericitului Episcop Iuliu Hossu, martir pentru credință, semn al prezenței sale spirituale și al legăturii de credință cu Biserica triumfătoare din Ceruri, în care fericiții și sfinții se roagă și mijlocesc haruri și binecuvântări pentru oamenii de pe pământ.

Mănăstirea Maicii Domnului, a fost construită între anii 1998-2003 și a fost sfințită de către Întâistătătorul Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, Cardinal Lucian Mureșan, la 8 septembrie 2003, fiind închinată Nașterii Preasfintei Fecioare Maria.

Surorile CMD invită cu multă bucurie la acest eveniment pe cei care doresc un popas de pace și reculegere, de întâlnire cu Dumnezeu prin rugăciune în sărbătoarea aniversării Nașterii Maicii Preasfinte, prin a cărei venire pe lume s-a deschis tuturor poarta mântuirii, după cum se arată într-un tropar al frumoasei sărbători: "Astăzi este începutul mântuirii lumii, neamuri veseliți-vă și lăudați pe Domnul întreg pământul, căci astăzi a fost născută Maica Domnului, din care a vrut să se nască Mielul lui Dumnezeu, Cel care ridică păcatul lumii întregi".

"Pentru Congregația Surorilor Maicii Domnului, Sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului este prilej de bucurie și recunoștință adusă lui Dumnezeu pentru acest așezământ mănăstiresc și pentru toate harurile pe care le revarsă, prin mijlocirea Mamei noastre Cerești, asupra comunității surorilor și asupra credincioșilor care, cu credință, imploră ajutorul Preasfintei Fecioare în acest loc binecuvântat".

V.S. – DIRMM
Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla