Parohii

Aveţi mai jos lista celor 163 de parohii ale Eparhiei de Cluj-Gherla. Punând mouse-ul deasupra numelui unei parohii veţi afla câteva informaţii mai importante (protopopiat). Dând un click pe numele unei parohii veţi ajunge la pagina ei, cu mai multe informaţii.

  1. Agrieş

    Parohia Agrieş

    Localitate: Agrieş
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Biriş Felician
    Protopopiatul: Beclean

  2. Aiton

    Parohia Aiton

    Localitate: Aiton
    Hram: Sf. Nicolae
    Administrator parohial:
        Pr. Perde Ioan Vasile
    Protopopiatul: Someş

  3. Apahida

    Parohia Apahida

    Localitate: Apahida
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Vereşezan Iosif
    Protopopiatul: Someş

  4. Baciu

    Parohia Baciu

    Localitate: Baciu
    Hram: Sfânta Treime
    Administrator parohial:
        Pr. Paşca Ioan
    Protopopiatul: Cluj I

  5. Baia de Arieş

    Parohia Baia de Arieş

    Localitate: Baia de Arieş
    Hram: Preacurata Fecioară şi Sf. Anton
    Administrator parohial:
        Pr. Ioanette Cristian Dorin
    Protopopiatul: Munţii Apuseni

  6. Batin

    Parohia Batin

    Localitate: Batin
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Ficuţ Dan Radu
    Protopopiatul: Dej

  7. Băbeni

    Parohia Băbeni

    Localitate: Băbeni
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Chira Nicolae
    Protopopiatul: Ileanda

  8. Băişoara

    Parohia Băişoara

    Localitate: Băişoara
    Hram: Înălţarea Sfintei Cruci
    Administrator parohial:
        Pr. Popa Axente Sorin
    Protopopiatul: Iara

  9. Băiţa

    Parohia Băiţa

    Localitate: Gherla
    Hram: Preasfânta Inimă a lui Isus
    Administrator parohial:
        Pr. Peşteşan Vasile Sebastian
    Protopopiatul: Gherla

  10. Beclean

    Parohia Beclean

    Localitate: Beclean
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Paroh:
        Pr. Neagoş Felician
    Protopopiatul: Beclean

  11. Bichigiu

    Parohia Bichigiu

    Localitate: Bichigiu
    Hram: Sf. Dumitru
    Administrator parohial:
        Pr. Avram Gavrilă
    Protopopiatul: Rodna

  12. Bistra

    Parohia Bistra

    Localitate: Bistra
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Ioanette Cristian Dorin
    Protopopiatul: Munţii Apuseni

  13. Bistriţa I

    Parohia Bistriţa I

    Localitate: Bistriţa
    Hram: Buna Vestire
    Administrator parohial:
        Pr. Frişan Ioan Vasile
    Protopopiatul: Bistriţa

  14. Bistriţa II

    Parohia Bistriţa II

    Localitate: Bistriţa
    Hram: Intrarea în Templu a Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Pop Narcis Nicolae
    Protopopiatul: Bistriţa

  15. Bistriţa III

    Parohia Bistriţa III

    Localitate: Bistriţa
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Ţolca Ioan
    Protopopiatul: Bistriţa

  16. Bociu

    Parohia Bociu

    Localitate: Bociu
    Hram: Sf. Nicolae
    Administrator parohial:
        Pr. Vaida Victor Petrică
    Protopopiatul: Huedin

  17. Boiereni

    Parohia Boiereni

    Localitate: Boiereni
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Şanta Alexandru Florin
    Protopopiatul: Lăpuş

  18. Borleasa

    Parohia Borleasa

    Localitate: Borleasa
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Bude Mircea
    Protopopiatul: Beclean

  19. Borşa

    Parohia Borşa

    Localitate: Borşa
    Hram: Înălţarea Sfintei Cruci
    Paroh:
        Pr. Mureşan Gheorghe Marius
    Protopopiatul: Someş

  20. Brăişoru

    Parohia Brăişoru

    Localitate: Brăişoru
    Hram: Coborârea Spiritului Sfânt
    Administrator parohial:
        Pr. Maier Adrian Gheorghe
    Protopopiatul: Huedin

  21. Buciumi

    Parohia Buciumi

    Localitate: Buciumi
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Puie Radu
    Protopopiatul: Buciumi

  22. Buneşti

    Parohia Buneşti

    Localitate: Buneşti
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Monoşes Ioan
    Protopopiatul: Gherla

  23. Buzaş

    Parohia Buzaş

    Localitate: Buzaş
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Chira Nicolae
    Protopopiatul: Ileanda

  24. Căianu Mic

    Parohia Căianu Mic

    Localitate: Căianu Mic
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Bude Mircea
    Protopopiatul: Beclean

  25. Căpâlna

    Parohia Căpâlna

    Localitate: Căpâlna
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Andraş Ionel
    Protopopiatul: Dej

  26. Căşeiu

    Parohia Căşeiu

    Localitate: Căşeiu
    Hram: Naşterea Sf. Ioan Botezătorul
    Administrator parohial:
        Pr. Fodor Marius-Andrei
    Protopopiatul: Dej

  27. Câmpeni

    Parohia Câmpeni

    Localitate: Câmpeni
    Hram: Intrarea în Templu a Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Manea Georgel
    Protopopiatul: Munţii Apuseni

  28. Ceaba

    Parohia Ceaba

    Localitate: Ceaba
    Hram: Sf. Gheorghe
    Administrator parohial:
        Pr. Pop Traian
    Protopopiatul: Dej

  29. Ceanu Mare

    Parohia Ceanu Mare

    Localitate: Ceanu Mare
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Pleş Topan Gavrilă
    Protopopiatul: Someş

  30. Cetan

    Parohia Cetan

    Localitate: Cetan
    Hram: Buna Vestire
    Administrator parohial:
        Pr. Arieşan Ilie
    Protopopiatul: Dej

  31. Chinteni

    Parohia Chinteni

    Localitate: Chinteni
    Hram: Sf. Nicolae
    Administrator parohial:
        Pr. Cîmpean Traian
    Protopopiatul: Cluj I

  32. Chiuieşti

    Parohia Chiuieşti

    Localitate: Chiuieşti
    Hram: Duminica Tuturor Sfinţilor
    Administrator parohial:
        Pr. Matei Tarciziu Gavril
    Protopopiatul: Dej

  33. Ciumăfaia

    Parohia Ciumăfaia

    Localitate: Ciumăfaia
    Hram: Sf. Nicolae
    Administrator parohial:
        Pr. Navrotchi Mihai Vladimir
    Protopopiatul: Someş

  34. Cluj – Cordoş

    Parohia Cluj - Cordoş

    Localitate: Baciu
    Hram: Buna Vestire
    Administrator parohial:
        Pr. Paşca Ioan
    Protopopiatul: Cluj I

  35. Cluj – Dâmbu Rotund

    Parohia Cluj - Dâmbu Rotund

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Paroh:
        Pr. Pop Dănilă
    Protopopiatul: Cluj I

  36. Cluj – Grigorescu

    Parohia Cluj - Grigorescu

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Sfânta Fecioară Maria
    Administrator parohial:
        Pr. Popa Marius Augustin
    Protopopiatul: Cluj I

  37. Cluj – Iris

    Parohia Cluj - Iris

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Sfânta Treime
    Administrator parohial:
        Pr. Mătieş Ioan
    Protopopiatul: Cluj I

  38. Cluj – Mănăştur I Vest

    Parohia Cluj - Mănăştur I Vest

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Coborârea Spiritului Sfânt
    Paro:
        Pr. Lăpuşte Ovidiu-Tiberiu
    Protopopiatul: Cluj I

  39. Cluj – Mănăştur II

    Parohia Cluj - Mănăştur II

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Buna Vestire
    Administrator parohial:
        Pr. Chirtoş Petru Florin
    Protopopiatul: Cluj I

  40. Cluj – Someşeni

    Parohia Cluj - Someşeni

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Sf. Iosif
    Administrator parohial:
        Pr. Goia Cristian
    Protopopiatul: Cluj I

  41. Cluj – Valea Chintăului

    Parohia Cluj - Valea Chintăului

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Preasfânta Inimă a lui Isus şi a Mariei
    Administrator parohial:
        Pr. Felecan Ciprian Gavril
    Protopopiatul: Cluj I

  42. Cluj – Zorilor I

    Parohia Cluj - Zorilor I

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Sfânta Familie
    Administrator parohial:
        Pr. Copândean Ioan
    Protopopiatul: Cluj I

  43. Cluj – Zorilor II

    Parohia Cluj - Zorilor II

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Sf. Ilie
    Administrator parohial:
        Pr. Pop Ioan
    Protopopiatul: Cluj I

  44. Cluj I – Centru Istoric

    Parohia Cluj I - Centru Istoric

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Coborârea Spiritului Sfânt
    Administrator parohial:
        Pr. Lazăr Teodor
    Protopopiatul: Cluj I

  45. Cluj II – Centru Bob

    Parohia Cluj II - Centru Bob

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Învierea Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Ţap Nicolae
    Protopopiatul: Cluj I

  46. Cluj III – Andrei Mureşanu

    Parohia Cluj III - Andrei Mureşanu

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Sf. Iosif
    Administrator parohial:
        Pr. Marţian Mircea Romulus
    Protopopiatul: Cluj I

  47. Cluj IV – Mărăşti

    Parohia Cluj IV - Mărăşti

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Buna Vestire
    Administrator parohial:
        Pr. Ciupe Grigore
    Protopopiatul: Cluj I

  48. Cluj V – Făget

    Parohia Cluj V - Făget

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Înălţarea Sfintei Cruci
    Administrator parohial:
        Pr. Tegzeşiu Remus Marius
    Protopopiatul: Cluj I

  49. Cluj VI – Gruia

    Parohia Cluj VI - Gruia

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Preasfânta Inimă a lui Isus
    Administrator parohial:
        Pr. Ivan Lucian Ovidiu
    Protopopiatul: Cluj I

  50. Cluj X – Gheorgheni

    Parohia Cluj X - Gheorgheni

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Sf. Gheorghe
    Administrator parohial:
        Pr. Florea Gheorghe
    Protopopiatul: Cluj I

  51. Cojocna

    Parohia Cojocna

    Localitate: Cojocna
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Bilaus Daniel Raul
    Protopopiatul: Someş

  52. Coplean

    Parohia Coplean

    Localitate: Coplean
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Fodor Marius-Andrei
    Protopopiatul: Dej

  53. Cormaia

    Parohia Cormaia

    Localitate: Sângeorz-Băi
    Hram: Sf. Ioan Botezătorul
    Administrator parohial:
        Pr. Jarda Nicolae
    Protopopiatul: Rodna

  54. Corna

    Parohia Corna

    Localitate: Corna
    Hram: Sf. Gheorghe
    Administrator parohial:
        Pr. Manea Georgel
    Protopopiatul: Munţii Apuseni

  55. Corpadea

    Parohia Corpadea

    Localitate: Corpadea
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Ferenţ Ioachim Nicolae
    Protopopiatul: Someş

  56. Crăieşti

    Parohia Crăieşti

    Localitate: Crăieşti
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Lăcan Vasile
    Protopopiatul: Iara

  57. Cubleşu Someşan

    Parohia Cubleşu Someşan

    Localitate: Cubleşul Someşan
    Hram: Neprihănita Zămislire
    Administrator parohial:
        Pr. Mureşan Daniel Simion
    Protopopiatul: Someş

  58. Cufoaia

    Parohia Cufoaia

    Localitate: Cufoaia
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Coaşan Gheorghe Ioan
    Protopopiatul: Lăpuş

  59. Cuzdrioara

    Parohia Cuzdrioara

    Localitate: Cuzdrioara
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Găldean Arthur Călin
    Protopopiatul: Dej

  60. Dăbâca

    Parohia Dăbâca

    Localitate: Dăbâca
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Mureşan Daniel Simion
    Protopopiatul: Someş

  61. Dej I

    Parohia Dej I

    Localitate: Dej
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Moholea Izidor
    Protopopiatul: Dej

  62. Dej II

    Parohia Dej II

    Localitate: Dej
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Biriş Laurenţiu
    Protopopiatul: Dej

  63. Dej III – Dealul Florilor

    Parohia Dej III - Dealul Florilor

    Localitate: Dej
    Hram: Sf. Anton de Padova
    Administrator parohial:
        Pr. Moldovan Călin Stelian
    Protopopiatul: Dej

  64. Dobrocina

    Parohia Dobrocina

    Localitate: Dobrocina
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Andraş Ionel
    Protopopiatul: Dej

  65. Dolheni

    Parohia Dolheni

    Localitate: Dolheni
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Cîmpean Grigore-Ioan
    Protopopiatul: Ileanda

  66. Fântânele

    Parohia Fântânele

    Localitate: Fântânele
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Bodea Horaţiu Mihai
    Protopopiatul: Bistriţa

  67. Feldru (Valea Secerului)

    Parohia Feldru (Valea Secerului)

    Localitate: Feldru
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Oltean Claudiu
    Protopopiatul: Rodna

  68. Feldru (Vatra Satului)

    Parohia Feldru (Vatra Satului)

    Localitate: Feldru
    Hram: Sfânta Treime
    Administrator parohial:
        Pr. Bontaş Iuliu
    Protopopiatul: Rodna

  69. Filea de Jos

    Parohia Filea de Jos

    Localitate: Filea de Jos
    Hram: Sfânta Fecioară Maria
    Administrator parohial:
        Pr. Man Sorin
    Protopopiatul: Iara

  70. Floreşti I

    Parohia Floreşti I

    Localitate: Floreşti
    Hram: Sf. Nicolae
    Paroh:
        Pr. Ungureşan Gheorghe Marius
    Protopopiatul: Cluj II

  71. Floreşti II

    Parohia Floreşti II

    Localitate: Floreşti
    Hram: Ss. Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Doboş Bogdan Nuţu
    Protopopiatul: Cluj II

  72. Floreşti III

    Parohia Floreşti III

    Localitate: Floreşti
    Hram: Sfinţii Trei Ierarhi
    Administrator parohial:
        Pr. Oltean Nicolae
    Protopopiatul: Cluj II

  73. Frata

    Parohia Frata

    Localitate: Frata
    Hram: Coborârea Spiritului Sfânt
    Administrator parohial:
        Pr. Pleş Topan Gavrilă
    Protopopiatul: Someş

  74. Gârbău

    Parohia Gârbău

    Localitate: Gârbău
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Mureşan Alin Ştefan
    Protopopiatul: Cluj II

  75. Gârbău Dejului

    Parohia Gârbău Dejului

    Localitate: Gârboul Dejului
    Hram: Sf. Dumitru
    Administrator parohial:
        Pr. Diţ Remus Cristian
    Protopopiatul: Dej

  76. Gherla I

    Parohia Gherla I

    Localitate: Gherla
    Hram: Duminica femeilor mironosiţe
    Administrator parohial:
        Pr. Marincaş Gabriel Marian
    Protopopiatul: Gherla

  77. Gherla II

    Parohia Gherla II

    Localitate: Gherla
    Hram: Sf. Iosif
    Administrator parohial:
        Pr. Hruban Alexandru-Alin
    Protopopiatul: Gherla

  78. Gilău

    Parohia Gilău

    Localitate: Gilău
    Hram: Sf. Andrei
    Administrator parohial:
        Pr. Tintelecan Petrică-Daniel
    Protopopiatul: Cluj II

  79. Glod

    Parohia Glod

    Localitate: Glod
    Hram: Sf. Dumitru
    Administrator parohial:
        Pr. Viman Lorand Vasile
    Protopopiatul: Ileanda

  80. Herina

    Parohia Herina

    Localitate: Herina
    Hram: Sf. Iosif
    Administrator parohial:
        Pr. Chiciudean Iosif
    Protopopiatul: Bistriţa

  81. Huedin

    Parohia Huedin

    Localitate: Huedin
    Hram: Coborârea Spiritului Sfânt
    Administrator parohial:
        Pr. Vaida Victor Petrică
    Protopopiatul: Huedin

  1. Iara

    Parohia Iara

    Localitate: Iara
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Ciupei Ioan Dacian
    Protopopiatul: Iara

  2. Iclod

    Parohia Iclod

    Localitate: Iclod
    Hram: Sf. Iosif
    Administrator parohial:
        Pr. Pop Sorin
    Protopopiatul: Someş

  3. Ileanda

    Parohia Ileanda

    Localitate: Ileanda
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Costin Florin
    Protopopiatul: Ileanda

  4. Ilva Mica

    Parohia Ilva Mica

    Localitate: Ilva Mică
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Oltean Claudiu
    Protopopiatul: Rodna

  5. Jichişul de Sus

    Parohia Jichişul de Sus

    Localitate: Jichişu de Sus
    Hram: Buna Vestire
    Administrator parohial:
        Pr. Buculei Gavril
    Protopopiatul: Dej

  6. Jucu de Jos

    Parohia Jucu de Jos

    Localitate: Jucu de Jos
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Mureşan Gheorghe Marius
    Protopopiatul: Someş

  7. Lăpuş

    Parohia Lăpuş

    Localitate: Lăpuş
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Cociş Aurel
    Protopopiatul: Lăpuş

  8. Lemniu

    Parohia Lemniu

    Localitate: Lemniu
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Găvră Mihai
    Protopopiatul: Ileanda

  9. Leşu

    Parohia Leşu

    Localitate: Leşu
    Hram: Sfânta Treime
    Administrator parohial:
        Pr. Dumitru Ioan Luţu
    Protopopiatul: Rodna

  10. Letca

    Parohia Letca

    Localitate: Letca
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Iacobhazi Gheorghe Marian
    Protopopiatul: Ileanda

  11. Livada

    Parohia Livada

    Localitate: Livada
    Hram: Sfânta Fecioară Maria Regina Rozariului
    Administrator parohial:
        Pr. Peşteşan Vasile Sebastian
    Protopopiatul: Gherla

  12. Livada (Şchiopi)

    Parohia Livada (Şchiopi)

    Localitate: Livada
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Man Vasile Gabriel
    Protopopiatul: Iara

  13. Lupşa

    Parohia Lupşa

    Localitate: Lupşa
    Hram: Sf. Gheorghe
    Administrator parohial:
        Pr. Negru Emilian Cornel
    Protopopiatul: Munţii Apuseni

  14. Maieru

    Parohia Maieru

    Localitate: Maieru
    Hram: Sf. Anton de Padova
    Administrator parohial:
        Pr. Miclea Florin
    Protopopiatul: Rodna

  15. Manic

    Parohia Manic

    Localitate: Manic
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Hruban Alexandru-Alin
    Protopopiatul: Gherla

  16. Matei

    Parohia Matei

    Localitate: Matei
    Hram: Sf. Nicolae
    Administrator parohial:
        Pr. Bodea Horaţiu Mihai
    Protopopiatul: Bistriţa

  17. Măgura Ierii

    Parohia Măgura Ierii

    Localitate: Măgura Ierii
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Man Vasile Gabriel
    Protopopiatul: Iara

  18. Măhal

    Parohia Măhal

    Localitate: Măhal
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Sălăjan Patriciu Aurelian
    Protopopiatul: Gherla

  19. Mica

    Parohia Mica

    Localitate: Mica
    Hram: Înălţarea Sfintei Cruci
    Administrator parohial:
        Pr. Biriş Laurenţiu
    Protopopiatul: Dej

  20. Mihăieşti

    Parohia Mihăieşti

    Localitate: Mihăieşti
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Trif Mihai Gabriel
    Protopopiatul: Cluj II

  21. Mintiu Gherlii

    Parohia Mintiu Gherlii

    Localitate: Mintiu Gherlii
    Hram: Sf. Gheorghe
    Administrator parohial:
        Pr. Baciu Adrian Gheorghe
    Protopopiatul: Gherla

  22. Molişet

    Parohia Molişet

    Localitate: Molişet
    Hram: Coborârea Spiritului Sfânt
    Administrator parohial:
        Ierom. Dunca Găvrilă
    Protopopiatul: Beclean

  23. Morlaca

    Parohia Morlaca

    Localitate: Morlaca
    Hram: Coborârea Spiritului Sfânt
    Administrator parohial:
        Pr. Maier Adrian Gheorghe
    Protopopiatul: Huedin

  24. Moruţ

    Parohia Moruţ

    Localitate: Moruţ
    Hram: Intrarea în Templu a Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Bodea Horaţiu Mihai
    Protopopiatul: Bistriţa

  25. Năsal

    Parohia Năsal

    Localitate: Năsal
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Dujardi Gyozo-Edmund
    Protopopiatul: Gherla

  26. Năsăud

    Parohia Năsăud

    Localitate: Năsăud
    Hram: Înălţarea Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Ceuca Login Ioan
    Protopopiatul: Rodna

  27. Nepos

    Parohia Nepos

    Localitate: Nepos
    Hram: Buna Vestire
    Administrator parohial:
        Pr. Bontaş Iuliu
    Protopopiatul: Rodna

  28. Nicula

    Parohia Nicula

    Localitate: Nicula
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Paroh:
        Pr. Sălăjan Patriciu Aurelian
    Protopopiatul: Gherla

  29. Ocna Dejului

    Parohia Ocna Dejului

    Localitate: Ocna Dejului
    Hram: Sf. Gheorghe
    Administrator parohial:
        Pr. Vranău Vasile Ion
    Protopopiatul: Dej

  30. Orman

    Parohia Orman

    Localitate: Orman
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Pop Sorin
    Protopopiatul: Someş

  31. Pădureni (Ţop)

    Parohia Pădureni (Ţop)

    Localitate: Pădureni
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Mărginean Gavril
    Protopopiatul: Gherla

  32. Păuşa

    Parohia Păuşa

    Localitate: Păuşa
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Cristea Mirel
    Protopopiatul: Buciumi

  33. Petea

    Parohia Petea

    Localitate: Petea
    Hram: Înălţarea Sfintei Cruci
    Administrator parohial:
        Pr. Moldovan Daniel Nicolae
    Protopopiatul: Someş

  34. Pintic

    Parohia Pintic

    Localitate: Pintic
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Vranău Vasile Ion
    Protopopiatul: Dej

  35. Podişu (Ciumeni)

    Parohia Podişu (Ciumeni)

    Localitate: Podişu
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Costin Florin
    Protopopiatul: Ileanda

  36. Poieniţa

    Parohia Poieniţa

    Localitate: Poieniţa
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Iacobhazi Gheorghe Marian
    Protopopiatul: Ileanda

  37. Ponorel

    Parohia Ponorel

    Localitate: Ponorel
    Hram: Naşterea Sf. Ioan Botezătorul
    Administrator parohial:
        Pr. Ioanette Cristian Dorin
    Protopopiatul: Munţii Apuseni

  38. Popeşti

    Parohia Popeşti

    Localitate: Popeşti
    Hram: Schimbarea la Faţă
    Administrator parohial:
        Pr. Capătă Cristian Florin
    Protopopiatul: Cluj I

  39. Poşaga de Jos

    Parohia Poşaga de Jos

    Localitate: Poşaga de Jos
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Nosa Crinu Aurelian
    Protopopiatul: Iara

  40. Poşaga de Sus I – Belioara

    Parohia Poşaga de Sus I - Belioara

    Localitate: Poşaga de Sus-Belioara
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Nosa Crinu Aurelian
    Protopopiatul: Iara

  41. Poşaga de Sus II – Segagea

    Parohia Poşaga de Sus II - Segagea

    Localitate: Poşaga de Sus-Segagea
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Nosa Crinu Aurelian
    Protopopiatul: Iara

  42. Pruniş

    Parohia Pruniş

    Localitate: Pruniş
    Hram: Sfânta Treime
    Administrator parohial:
        Pr. Lăcan Vasile
    Protopopiatul: Iara

  43. Răstolţu Mare

    Parohia Răstolţu Mare

    Localitate: Răstolţu Mare
    Hram:
    Administrator parohial:
        Pr. Cristea Mirel
    Protopopiatul: Buciumi

  44. Recele

    Parohia Recele

    Localitate: Recele
    Hram: Sfânta Fecioară a Durerilor
    Administrator parohial:
        Pr. Flămând Augustin
    Protopopiatul: Rodna

  45. Rediu

    Parohia Rediu

    Localitate: Rediu
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Sechelea Călin-Florian
    Protopopiatul: Someş

  46. Rodna

    Parohia Rodna

    Localitate: Rodna
    Hram: Sf. Gheorghe
    Administrator parohial:
        Pr. Vranău Pavel
    Protopopiatul: Rodna

  47. Rogoz

    Parohia Rogoz

    Localitate: Rogoz
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Cociş Aurel
    Protopopiatul: Lăpuş

  48. Romuli

    Parohia Romuli

    Localitate: Romuli
    Hram: Sf. Ioan Botezătorul
    Administrator parohial:
        Pr. Avram Gavrilă
    Protopopiatul: Rodna

  49. Roşia Montană

    Parohia Roşia Montană

    Localitate: Roşia Montană
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Negru Emilian Cornel
    Protopopiatul: Munţii Apuseni

  50. Rugăşeşti

    Parohia Rugăşeşti

    Localitate: Rugăşeşti
    Hram: Sf. Rita
    Administrator parohial:
        Pr. Diţ Remus Cristian
    Protopopiatul: Dej

  51. Runcu Salvei

    Parohia Runcu Salvei

    Localitate: Runcu Salvei
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Sorăşan Claudiu Marin
    Protopopiatul: Rodna

  52. Salva

    Parohia Salva

    Localitate: Salva
    Hram: Sf. Vasile cel Mare
    Administrator parohial:
        Pr. Cioncan Leontin Gherasim
    Protopopiatul: Rodna

  53. Săliştea Nouă

    Parohia Săliştea Nouă

    Localitate: Săliştea Nouă
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Ana Aurel Basarab
    Protopopiatul: Cluj I

  54. Săsarm

    Parohia Săsarm

    Localitate: Săsarm
    Hram: Buna Vestire
    Administrator parohial:
        Pr. Tohănean Lucian Gheorghe
    Protopopiatul: Beclean

  55. Sângeorgiu de Meseş

    Parohia Sângeorgiu de Meseş

    Localitate: Sângeorgiu de Meseş
    Hram: Sf. Gheorghe
    Administrator parohial:
        Pr. Puie Radu
    Protopopiatul: Buciumi

  56. Sângeorz-Băi

    Parohia Sângeorz-Băi

    Localitate: Sângeorz-Băi
    Hram: Sf. Gheorghe
    Administrator parohial:
        Pr. Jarda Nicolae
    Protopopiatul: Rodna

  57. Sângeorzu Nou

    Parohia Sângeorzu Nou

    Localitate: Sângeorzu Nou
    Hram: Cuvioasa Paraschiva
    Administrator parohial:
        Pr. Frişan Ioan Vasile
    Protopopiatul: Bistriţa

  58. Sânnicoara

    Parohia Sânnicoara

    Localitate: Sânnicoara
    Hram: Sf. Nicolae
    Administrator parohial:
        Pr. Morar Cosma Ioan
    Protopopiatul: Someş

  59. Sânpaul

    Parohia Sânpaul

    Localitate: Sânpaul
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Trif Mihai Gabriel
    Protopopiatul: Cluj II

  60. Spermezeu

    Parohia Spermezeu

    Localitate: Spermezeu
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Bude Mircea
    Protopopiatul: Beclean

  61. Suciu de Jos

    Parohia Suciu de Jos

    Localitate: Suciu de Jos
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Cociş Aurel
    Protopopiatul: Lăpuş

  62. Suciu de Sus

    Parohia Suciu de Sus

    Localitate: Suciu de Sus
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Pop Aurel
    Protopopiatul: Lăpuş

  63. Şanţ

    Parohia Şanţ

    Localitate: Şanţ
    Hram: Înălţarea Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Flămând Augustin
    Protopopiatul: Rodna

  64. Şendroaia

    Parohia Şendroaia

    Localitate: Şendroaia
    Hram: Sf. Nicolae
    Administrator parohial:
        Ierom. Doroş Teodor Nicolae
    Protopopiatul: Beclean

  65. Şieu-Odorhei

    Parohia Şieu-Odorhei

    Localitate: Şieu-Odorhei
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Bălin Dorel Ştefan
    Protopopiatul: Beclean

  66. Şintereag

    Parohia Şintereag

    Localitate: Şintereag
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Bălin Dorel Ştefan
    Protopopiatul: Beclean

  67. Târgu Lăpuş

    Parohia Târgu Lăpuş

    Localitate: Târgu Lăpuş
    Hram: Buna Vestire
    Administrator parohial:
        Pr. Hodiş Ioan Silviu Albu
    Protopopiatul: Lăpuş

  68. Târlişua

    Parohia Târlişua

    Localitate: Târlişua
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Biriş Felician
    Protopopiatul: Beclean

  69. Telciu

    Parohia Telciu

    Localitate: Telciu
    Hram: Ss Apostoli Petru şi Pavel
    Administrator parohial:
        Pr. Avram Gavrilă
    Protopopiatul: Rodna

  70. Tihău

    Parohia Tihău

    Localitate: Tihău
    Hram: Coborârea Spiritului Sfânt
    Administrator parohial:
        Pr. Puie Ioan
    Protopopiatul: Ileanda

  71. Ţaga

    Parohia Ţaga

    Localitate: Ţaga
    Hram: Sf. Ioan Botezătorul
    Administrator parohial:
        Pr. Dujardi Gyozo-Edmund
    Protopopiatul: Gherla

  72. Ţentea

    Parohia Ţentea

    Localitate: Ţentea
    Hram: Naşterea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Sabo Vasile
    Protopopiatul: Beclean

  73. Unguraş

    Parohia Unguraş

    Localitate: Unguraş
    Hram: Sfânta Treime
    Administrator parohial:
        Pr. Ficuţ Dan Radu
    Protopopiatul: Dej

  74. Unirea

    Parohia Unirea

    Localitate: Bistriţa
    Hram: Sf. Nicolae
    Administrator parohial:
        Pr. Bolog Marinel Emil
    Protopopiatul: Bistriţa

  75. Urişor

    Parohia Urişor

    Localitate: Urişor
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Matei Tarciziu Gavril
    Protopopiatul: Dej

  76. Uriu

    Parohia Uriu

    Localitate: Uriu
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Tohănean Emil Titus
    Protopopiatul: Beclean

  77. Vad

    Parohia Vad

    Localitate: Vad
    Hram: Adormirea Maicii Domnului
    Administrator parohial:
        Pr. Arieşan Ilie
    Protopopiatul: Dej

  78. Valea Fânaţelor

    Parohia Valea Fânaţelor

    Localitate: Cluj-Napoca
    Hram: Sf. Gheorghe
    Administrator parohial:
        Pr. Hoza Gabriel
    Protopopiatul: Cluj I

  79. Valea Unguraşului

    Parohia Valea Unguraşului

    Localitate: Valea Unguraşului
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Pop Traian
    Protopopiatul: Dej

  80. Vălişoara

    Parohia Vălişoara

    Localitate: Vălişoara
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Ivan Alexandru Mircea
    Protopopiatul: Iara

  81. Vima Mică

    Parohia Vima Mică

    Localitate: Vima Mică
    Hram: Sf. Ioan Botezătorul
    Administrator parohial:
        Pr. Cîmpean Grigore-Ioan
    Protopopiatul: Lăpuş

  82. Vultureni

    Parohia Vultureni

    Localitate: Vultureni
    Hram: Ss Arhangheli Mihail şi Gavril
    Administrator parohial:
        Pr. Navrotchi Mihai Vladimir
    Protopopiatul: Someş

Important: Aceasta este lista parohiilor considerate active. Există deschise şi alte parohii, dar făƒrムactivitate liturgică (cel puţin nu constantăƒ).