Parohia Bistriţa II

Prezentare Hartă Istoric Album foto Materiale etichetate

Nume în acte: Parohia Greco-Catolică Intrarea în Biserică a Preasfintei Fecioare Maria Bistriţa.

Încadrată în protopopiatul Bistriţa.

Adresă: Bistriţa (BN), str. Gării, nr. 13.

Cod fiscal: 11313704.

Parohia a fost (re)constituită în 1 decembrie 1998.

În grija pr. Narcis Nicolae Pop, ca administrator parohial, din 12 aprilie 2005.

Prim curator: Gheorghe Leontin Bâzu. Curatori: Ioan Chiciudean, Ioan Mireşan, Ioan Rusu, Horia Sas, Marcel Hosu, Silviu Cira, Mihai Bilegan, Vasile Sângeorzean, Iacob Niculiţă, Teodor Stejerean, Luca Călinescu, Doru Hodoş, Ioan Turc, Octavian Haşian, Grigore Avram.

Activitatea liturgică: Sfânta Liturghie se celebrează zilnic. Alte oficii celebrate: Prima Vinere, Calea Crucii, Paraclis. Se face cateheză săptămânal la biserică.

Asociaţii/grupuri care activează în parohie: Asociaţia Tinerilor Greco-Catolici Bistriţa (Responsabil: pr. Pop Narcis; 3 membri); Asociaţia Cercetaşii Munţilor Bistriţa (Responsabil: Mihai; 30 membri); Grupul Taize (Responsabil: pr. Pop Narcis; 15 membri).

* * *

Biserică neretrocedată cu hramul Intrarea în Templu a Preasfintei Fecioare Maria.

Adresă: Bistriţa (BN), str. Piaţa Unirii, nr. 9.

* * *

Casă parohială neretrocedată

Adresă: Bistriţa (BN), str. Piaţa Unirii, nr. 9.