Parohia Cluj III – Andrei Mureşanu

Prezentare Hartă Istoric Album foto Materiale etichetate

Orar liturgic

Nume în acte: Parohia Andrei Mureşanu.

Încadrată în protopopiatul Cluj I.

Adresă: 400191 Cluj-Napoca (CJ), Piaţa Cipariu, f.n..

Cod fiscal: 7777978. Cod IBAN: RO30RNCB0106026612080001.

Parohia a fost (re)constituită în 8 mai 1994.

În grija pr. Mircea Romulus Marţian, ca administrator parohial, din 16 ianuarie 2004. Mai slujeşte şi pr. Titus Simion Sas, ca vicar parohial, din 27 martie 2007, precum şi pr. Ioan-Florin Isac, ca vicar parohial, din 9 septembrie 2010.

Prim curator: Ioan Poienaru. Curatori: Viorel Lazăr, Aurelia Chiorean, Gheorghe Maxim, Vasile Câmpean, Eugen Chirilă, Mircea Oltean, Vasile Cicoş, Vasile Muntean, Victor Rus, Doina Bogdan, Claudiu Cărpineanu, Mircea Boitor.

Cantor: Mihai Roman. Contabil: Margareta Carean. Catehet: Adriana Tuşa, Otilia David, Persida Purda, Cristina Sechelea.

Activitatea liturgică: Sfânta Liturghie se celebrează zilnic. Alte oficii celebrate: Rozariu, Calea Crucii, Paraclis, Acatist, Canonul Domnului nostru Isus Cristos, Adoraţie Euharistică, Prima Vinere din lună. Se face cateheză în mai multe zile din săptămână.

Asociaţii/grupuri care activează în parohie: grupul închinat Sfântului Iosif (Responsabil: Sabina Şchiop; 26 membri); grupul Rozariu Viu (Responsabil: Urian Ana; 30 membri).

Biserică în construcţie cu hramul Martirii şi mărturisitorii sec. XX.

Adresă: 400191 Cluj-Napoca (CJ), Piaţa Cipariu, f.n..

Casă parohială neretrocedată

Adresă: 400191 Cluj-Napoca (CJ), str. Albinii, nr. 10.