Parohia Cluj II – Centru Bob

mi, vi Liturghie de la 6, 8.20, 17

duminica Liturghie de la 9, 11, 17

în sărbători 6, 8, 11, 17

Nume în acte: Parohia Greco-Catolică Episcop Ioan Bob.

Încadrată în protopopiatul Cluj I.

Adresă: 400014 Cluj-Napoca (CJ), str. Episcop Ioan Bob, nr. 5.

Cod fiscal: 8133274.

Parohia a fost (re)constituită în 23 octombrie 1995.

În grija pr. Nicolae Ţap, ca administrator parohial, din 22 februarie 1998. Mai slujeşte şi pr. Nicolae Daniel Avram, ca vicar parohial.

Prim curator: Ioan Rusu. Curatori: Ioan Cenan, Vasile Topan, Ilie Niţă, Alexandru Pop, Nicolae Danciu.

Cantor: Vasile Topan. Îngrijitor: Eugenia Ţap. Contabil: Delia Chirtoş.

Activitatea liturgică: Sfânta Liturghie se celebrează 3 Liturghii pe zi. Alte oficii celebrate: Calea Crucii, Paraclisul, Liturghia Înainte Sfinţitelor, Prima Vinere din lună. Se face cateheză cu adulţii în ultima vinere din lună.

Asociaţii/grupuri care activează în parohie: Terţiarii franciscani (15 membri); grupul de tineri "San Egidio" (25 membri).

Biserică retrocedată cu hramul Învierea Domnului.

Adresă: 400014 Cluj-Napoca (CJ), str. Episcop Ioan Bob, nr. 5.

Biserică din zid de piatră. Dimensiuni: 20x8x8. Arhitect: Iosif Lederer. Ctitor(i): Ep. Ioan Bob. Retrocedată în 1995.