Parohia Cluj – Zorilor I

duminici şi sărbători Liturghia de la ora 10, Rozariul ora 9

luni, ma, joi, sâ de la ora 9 Liturghia, ora 8 Rozariul

mi vi, de la 17 Liturghia, de la 16 Rozariul

Nume în acte: Parohia Greco-Catolică .

Încadrată în protopopiatul Cluj I.

Adresă: 400342 Cluj-Napoca (CJ), str. Gh. Dima, nr. 45.

Cod fiscal: 7714694. Cod IBAN: RO57RNCB010602660572001.

Parohia a fost (re)constituită în 12 aprilie 1991.

În grija pr. Ioan Copândean, ca administrator parohial. Mai slujeşte şi pr. Ioan Ureche, ca vicar parohial, din 17 decembrie 2010.

Prim curator: Maftei Retegan. Curatori: Emil Toda, Grigore Stoian, Ioan Jecan, Magnoliu Mârza, Aurel Rus, Gheorghe Mărginean.

Cantor: Ştefan Rus. Îngrijitor: Maria Sabău. Contabil: Maria Almăşan. Catehet: parohii.

Activitatea liturgică: Sfânta Liturghie se celebrează zilnic. Alte oficii celebrate: Rozariul, devoţiune la Sf. Tereza a Pruncului Isus, devoţiune la Sf. Anton, devoţiune la Sf. Iosif, adoraţie şi devoţiune la Inima lui Isus, Calea Crucii, Paraclisul, Acatistul. Se face cateheză sâmbăta la biserică.

Asociaţii/grupuri care activează în parohie: Grup de rugăciune (Eva Botiş; 10 membri care vin sistematic).

Biserică nou construită cu hramul Sf. Familie.

Adresă: 400342 Cluj-Napoca (CJ), str. Gh. Dima, nr. 45.

Biserică din cărămidă. Dimensiuni: 29,50x20x13. Arhitect: Cristina Hărăguş. Ctitor(i): pr. Ioan Copândean, pr. Dionisie Olteanu. Anul terminări construcţiei: 1999. A fost sfinţită la 5 septembrie 1999 de IPS George Gutiu, IPS Lucian Mureşan.