Parohia Gherla II

Prezentare Hartă Istoric Album foto Materiale etichetate

Orar liturgic

nu se celebrează încă

Nume în acte: Parohia Greco-Catolică Gherla.

Încadrată în protopopiatul Gherla.

Adresă: 405300 Gherla (CJ), str. Piaţa Libertăţii, nr. 10.

Cod fiscal: 4426301. Cod IBAN: RO58BRDE130SV06989631300.

Parohia a fost (re)constituită în 10 septembrie 1990.

În grija pr. Alexandru-Alin Hruban, ca administrator parohial, din 24 august 2011.

Prim curator: Ioan Bărăian. Curatori: Ioan Bărăian, Dan Gavriletea, Ioan Butuza, Grigore Florian, Petru Mureşan, Adrian Bal, Constantin Calapod, Pavel Câmpean, Ion Zegrean, Alexandru Rusu, Ioan Oltean.

Cantor: Adrian Bal. Îngrijitor: Petru Mureşan. Contabil: Dan Gavriletea. Catehet: Monica Badiu, sr. Marcela OSBM.

Activitatea liturgică: Sfânta Liturghie se celebrează zilnic. Alte oficii celebrate: Adoraţie Euharistică, Paraclis, Calea Crucii, Rozariu, Prima Vinere, novene. Se face cateheză vinerea, pregătire pentru Prima Împărtăşanie; de ori pe săptămână cu tinerii.

Asociaţii/grupuri care activează în parohie: Reuniune Mariană (Responsabilă: Lucia Pintea; 20 membri); ASTRU Gherla (Responsabil: Anda Bozoşan;).

* * *

Biserică în construcţie cu hramul Sf. Iosif.

Adresă: 405300 Gherla (CJ), str. Piaţa Unirii, f.n..

Biserică din zid. Dimensiuni: 32x22x34. Arhitect: Mircea Amitroaiei. Ctitor(i): pr. Gheorghe Breharu; pr. Gavril Pop; pr. Ioan Monoşes; pr. Alexandru Hruban.

* * *

Biserică neretrocedată cu hramul Intrarea în Templu a Preasfintei Fecioare Maria.

Adresă: 405300 Gherla (CJ), str. Bobâlna, nr. 28.

Casă parohială retrocedată

Adresă: 405300 Gherla (CJ), str. Ştefan cel Mare, nr. 7.

Casă parohială neretrocedată

Adresă: 405300 Gherla (CJ), str. Bobâlna, nr. ….

Casă parohială neretrocedată

Adresă: 405300 Gherla (CJ), str. Bobâlna, nr. ….