Parohia Poieniţa

Orar liturgic

miercuri şi vineri de la 19.00 Liturghie

duminica şi în sărbători de la 09.30 Liturghie; 16.00 Vecenie

Nume în acte: Parohia Greco-Catolică Poieniţa.

Încadrată în protopopiatul Ileanda.

Adresă: 457024 Poieniţa (SJ), str. Principală, nr. 57.

Cod fiscal: 17564896.

Parohia a fost (re)constituită în 23 ianuarie 1992.

În grija pr. Gheorghe Marian Iacobhazi, ca administrator parohial, din 28 iunie 2004.

Prim curator: Augustin Achim. Curatori: Ioan Avram, Inceu Nicolae, Ioan Brete, Cornel Brete, Augustin Marian, Augustin Hatoş, Simion Achim.

Cantor: Augustin Achim, Cornel Brete. Îngrijitor: Florica Coste.

Activitatea liturgică: Sfânta Liturghie se celebrează miercurea, vinerea, duminica şi în sărbători şi în prima vinere din lună. Alte oficii celebrate: Calea Crucii, Paraclisul, Binecuvântare Euharistică şi Adoraţie, Prima Vinere din lună, Rozariul viu. Se face cateheză nu au loc.

Asociaţii/grupuri care activează în parohie: Grup de rugăciune parohial (Avram Rozalia; 20 membri).

Biserică nou construită cu hramul Adormirea Maicii Domnului.

Adresă: 457024 Poieniţa (SJ), str. Principală, nr. 57.

Biserică din zid (cărămidă). Dimensiuni: 8.65×9.65×2.50. Anul terminări construcţiei: 2010. A fost sfinţită la 10 octombrie 2010 de PS Florentin Crihălmeanu.

Biserică neretrocedată cu hramul Ss Arhangheli Mihail şi Gavril.

Adresă: 457024 Poieniţa (SJ), str. Principală, nr..