Anunţ: Biserică Familie Viaţă – Sesiune de lucru „Relaţii interpersonale şi afectivitate în familie”

publicat la 29 septembrie 2011 în Ştiri

„Viitorul omenirii depinde de familie!”
(„Familiaris Consortio”, Papa Ioan Paul al II-lea)

ILCE (L’Istituto Lombardo per la formazione Culturale Europea) şi Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla, vă invită la sesiunea de lucru „Biserică Familie Viaţă” care se va desfăşura la Cluj-Napoca (Centrul Manresa, str. Tudor Arghezi, nr. 2) în perioada 7-9 octombrie 2011.

„Vouă soţilor, vouă taţilor şi mamelor de familie;
Vouă tinerilor şi tinerelor, care sunteţi viitorul şi speranţa Bisericii şi a lumii… şi veţi fi nucleul vital şi dinamic al familiei în mileniul al treilea…;
Vouă, venerabililor şi iubiţilor fraţi întru episcopat şi în preoţie, vouă iubiţilor fii – călugări şi călugăriţe – suflete consacrate lui Dumnezeu, care daţi mărturie celor căsătoriţi despre adânca iubire a lui Dumnezeu;
Vouă, tuturor oamenilor cu judecată dreaptă, care – oricine aţi fi – sunteţi îngrijoraţi de soarta familiei;

Viitorul omenirii depinde de familie!
Este absolut necesar şi urgent ca fiecare om de bună voinţă să se străduiască pentru a salva şi promova valorile şi cerinţele familiei” („Familiaris Consortio”, Papa Ioan Paul al II-lea).

Iniţiatorii mişcării pentru Biserică Familie Viaţă vă invita la o nouă sesiune de lucru dedicată familiei. Dacă în cadrul reuniunii precedente s-a abordat în mod responsabil tema vieţii, în continuare vă propunem parcurgerea unui itinerariu alături de cei care au pus bazele promovării valorilor familiei creştine, în cadrul organizaţiei OEFFE (Orientamento e Formazione Familiare) Milano, Italia. Invitaţia se adresează reprezentanţilor asociaţiilor şi structurilor din cadrul Bisericii, precum şi responsabililor cu pastoraţia familiilor din fiecare Eparhie. În cadrul sesiunii de comunicări ni se va împărtăşi experienţa în organizarea structurilor de sprijinire a familiei şi ne vor fi prezentate metodele de lucru. Programul propus este, de altfel, după modelul unei sesiuni de formare a organizaţiei.

În cadrul sesiunilor lucrative, se vor analiza documentele şi informaţiile puse la dispoziţie de experţii italieni, se vor expune şi discuta experienţele noastre şi problemele cu care ne confruntăm în munca noastră de promovare a valorilor familiei creştine. Speram că prin rugăciune şi comunicare să ne sprijinim reciproc în conturarea un program aplicabil la nivel local, adaptat nevoilor, culturii şi tradiţiei societăţii noastre. Pentru mai multe informaţii legate despre metodele de lucru şi despre OEFFE vă sugerăm să vizitaţi situl www.oeffe.it şi situl federaţiei la care sunt asociaţi, www.iffd.org (International Federation for Family Development).

Teme:

  1. Maturitatea afectivă
  2. Comunicarea în familie
  3. Rolul bunicilor

Vor fi prezenţi:

  • Dr. Silvano Poma – preşedinte ILCE;
  • Dr. Antonio Monteleone – director ştiinţific ILCE;
  • Fam. Laura Mattevi şi Pietro Dalla Torre – Formatori, experţi în organizarea întâlnirilor care aprofundează teme legate de familie;
  • Fam. Giovanna Bongiorni şi Emilio Parma – Formatori, experţi în organizarea întâlnirilor care aprofundează teme legate de familie.

Detalii tehnice:

Numărul de locuri disponibil pentru reprezentaţii Eparhiilor este de 3 persoane/Eparhie şi 1 loc pentru reprezentanţii asociaţiilor.

Persoane de contact:

Ana Maria Oţoiu
Tel: 0721 227 412; 0746 121 692
Email: miuca.otoiu@yahoo.co.uk

Pr. Ioan Matieş
Tel: 0729 884 882
Email: laicicluj@gmail.com

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *