Foto: Hramul Manastirii Maicii Domnului la 10 ani

Publicat pe: 8 septembrie 2013|Secțiunea: Fotografii|

La împlinirea a 10 ani de la sfinţirea Mănăstirii Maicii Domnului din Cluj-Napoca, Surorile Congregaţiei Surorilor Maicii Domnului au adus laudă şi mulţumire lui Dumnezeu, cu ocazia serbării hramului Mănăstirii (de pe str. Romul Ladea, nr. 6), în Sărbătoarea Naşterii Maicii Domnului, duminică, 8 septembrie 2013. Sâmbătă, 7 septembrie, în prezenţa PS Florentin şi a pr. capelan Cristian David, cancelar episcopal, în capela mănăstirii s-a celebrat Vecernia, după care Surorile CMD s-au rugat Acatistul Maicii Domnului, urmat de o oră de Adoraţie Euharistică oferită lui Dumnezeu pentru pacea în Siria şi în lume, în comuniune cu Papa Francisc. Duminică, 8 septembrie 2013, după precesiunea – pelerinaj de la Catedrala „Schimbarea la Faţă” la Mănăstirea Maicii Domnului, s-a celebrat Sfânta Litughie Arhierească în cadrul căreia dc. Bogdan Teglaş, absolvent al Inst. Teologic „Sf. Ioan Evanghelistul” a fost ridicat la treapta preoţiei.