Noua conducere generală a Congregației Maicii Domnului

Publicat pe: 2 iulie 2017|Secțiunea: Ştiri|

"Iată slujitoarea Domnului, fie mie după cuvântul tău" (Luca 1,38)

Congregația Surorilor Maicii Domnului a parcurs perioada exercițiilor spirituale de 8 zile care au precedat deschiderea celui de-al V-lea Capitlu general CMD și prima etapă a acestuia, alegerea Conducerii generale a CMD pe următorii șase ani. În ziua de 1 iulie 2017, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Cardinal Lucian Mureșan, prin delegatul său, PS Claudiu Lucian Pop, Episcopul Curiei Arhiepiscopale, au avut loc alegerile pentru noua Conducere generală a CMD, care s-au desfășurat conform tuturor prevederilor canonice.

Noua conducere a CMD este formată din următoarele surori:

  • Superioara generală: Sr. M. Teodorina – Maria Birtoc;
  • Vicara generală (prima Consilieră generală): Sr. M. Letiția – Alice-Mirela Crihălmeanu;
  • a doua Consilieră generală: Sr. M. Carmelita – Nița Grigor;
  • a treia Consilieră generală: Sr. M. Bernardina – Eudochia Huja;
  • a patra Consilieră generală: Sr. M. Claudia-Vianeia – Florica-Claudia Butaș;
  • Secretara generală: Sr. M. Mihaela – Irina-Daniela Mic;
  • Econoama generală: Sr. M. Irina – Ileana-Carmen Pop.

În perioada 3-9 iulie se va desfășura a doua etapă a Capitlului general, cuprinzând lucrări de analiză și dezbateri pe marginea unui Instrument de lucru, în urma cărora se vor stabili prioritățile în ceea ce privește viața și apostolatul Congregației pe următorii șase ani. Mulțumim tuturor celor care ne sunt alături cu rugăciunea în acest moment important din viața Congregației noastre.

Surorile Congregației Maicii Domnului

imagine

imagine

imagine