Lansarea albumului „Iuliu Hosu – O viață de credință și jertfă”

Publicat pe: 5 noiembrie 2025|Secțiunea: Ştiri|

Albumul „Iuliu Hosu – O viață de credință și jertfă”, lansat la Catedrala „Schimbarea la Față” din Cluj-Napoca

Într-o atmosferă liturgică de liniște și pace, duminică, 2 noiembrie, în Catedrala „Schimbarea la Față” din Cluj-Napoca a avut loc lansarea albumului „Iuliu Hossu – O viață de credință și jertfă”, o nouă lucrare apărută în acest an dedicat la nivel național Arhiereului Iuliu Hossu. Evenimentul a reunit numeroși credincioși, iubitori ai istoriei Bisericii Greco-Catolice și admiratori ai personalității Cardinalului Iuliu Hossu.

Pr. Daniel Avram, director al Editurii Viața Creștină, care a contribuit la apariția volumului, și vicerector al Catedralei, le-a vorbit credincioșilor despre faptul că albumul conține o moștenire de credință; el ilustrează viața și personalitatea ilustrului Arhiereu martir Iuliu Hossu, așa cum le-a evocat un urmaș al său pe tronul arhieresc, Preasfințitul Episcop Florentin. „În albumul «Iuliu Hossu. O viață de credință și jertfă» am adunat rodul muncii frumoase și atente depuse de Episcopul Florentin Crihălmeanu atunci când a pregătit, cu multă dăruire și cu mult drag, expoziția itinerantă dedicată vieții și activității Cardinalului Iuliu Hossu. În anul 2018 expoziția era gata, sub formă de roll-up-uri, și a circulat în mai multe parohii din Eparhia noastră. Am considerat că este foarte potrivit să punem într-un album ceea ce Episcopul Florentin a însemnat și a pus în acea expoziție. M-am bucurat, în aceste zile în care am lucrat asupra albumului, să redescopăr munca atentă a Episcopului nostru de binecuvântată memorie.”

A oferit apoi câteva indicii despre conținutul volumului: „Ce conține, de fapt, acest album? Sunt cele mai reprezentative fotografii, însoțite de comentarii explicative, care conduc cititorul pe firul vieții și activității Episcopului Iuliu Hossu. Am adăugat, de asemenea, un capitol cu fotografii și un mesaj al Episcopului Claudiu, de asemenea urmaș al Episcopului Iuliu Hossu la cârma Eparhiei de Cluj-Gherla, referitor la anul pe care îl celebrăm. Am ilustrat, în acest ultim capitol, evenimentele cele mai importante din Anul «Cardinal Iuliu Hossu».”

„M-am întrebat cum de s-au păstrat atât de multe fotografii despre Episcopul Iuliu Hossu? La sediul Episcopiei noastre au venit foarte mulți credincioși – după ce, în urmă cu mulți ani, Episcopul Florentin a transmis, printr-o Scrisoare circulară, o invitație ca toți cei care au fotografii cu Episcopul Iuliu Hossu să le aducă pentru a fi scanate. M-am întrebat «De unde această bogăție?», pentru că s-au adunat foarte multe fotografii cu Episcopul Iuliu Hossu, din viața lui personală, din acțiunile pastorale pe care le-a desfășurat, «Care este secretul?» Am încercat să ofer câteva explicații și în prefața pe care am semnat-o la această lucrare. Mai întâi ar fi faptul că prezența Episcopului Iuliu Hossu într-un loc atrăgea oamenii. Avea «magnetism», am zice astăzi. Oamenii veneau acolo unde aflau că vine Episcopul într-o vizitație canonică.”

Și, dacă azi oricine poate face fotografii cu ușurință, a remarcat că „în trecut nu era așa. Trebuia să vină un fotograf specializat să facă aceste fotografii. Și cei care îl invitau pe Episcopul Iuliu Hosu, aveau și grijă să vină fotograful și să facă fotografii. De ce? Pentru a păstra amintirea acelor momente. Le era drag să fie acolo cu Episcopul Iuliu Hossu. Această căldură sufletească pe care o emana Iuliu Hossu îi făcea pe oameni să păstreze pozele ca pe niște icoane. De aceea s-au păstrat aceste imagini până astăzi, pentru că oamenii le-au ținut ca pe niște icoane, să se roage ca Iuliu Hossu să îi ajute, să le împlinească anumite cereri, sau, fiind la necaz, să mijlocească pentru ei. Așadar, cele mai importante imagini despre Cardinalul Hossu se regăsesc în paginile acestui album. Ele sunt adevărate icoane, pe care suntem chemați să le păstrăm în inimile noastre și să îl invocăm pe Fericitul Iuliu Hossu ca sprijin și model de mărturisire a credinței noastre – acea credință care să înflăcăreze toată viața noastră.”

La invitația pr. Daniel Avram, a rostit câteva gânduri cu privire la album și scriitorul și poetul Adrian Popescu, membru al Asociației „Cardinal Iuliu Hossu”, autor al versurilor imnului Anului „Cardinal Iuliu Hossu”. În cuvântul său, a subliniat valoarea spirituală și emoțională a volumului: „Acest minunat album, după părerea mea, este aproape complet: se întinde pe 200 de ani. Este un album, dacă vreți, de familie, în sensul că toți suntem din familia Domnului nostru Isus Cristos și ne simțim, într-un fel sau altul, frați și surori. Începe cu Milașul copilăriei, trece prin pozele marilor împliniri, adică a preoției și a episcopatului – este Episcop la 37 de ani, un Episcop vrednic, un Episcop foarte energic, un Episcop care atrage, mai ales prin aceste vizitațiuni canonice, lumea. Avea carismă, avea un mod foarte firesc de a se purta (…), avea această capacitate de a atrage lumea, de a intra în dialog.”

„Vreau să mai spun că acest album de familie se adaugă, de fapt, minunatului, binecuvântatului An Iuliu Hossu, care a început instituit oficial în această frumoasă Catedrală a Episcopului Hossu și a continuat până la triumf – aș putea să spun -, până la împlinirea pe care a avut-o Episcopia noastră sub organizarea foarte bună și atentă a Episcopului nostru Claudiu, a celor două pelerinaje, cu minunatul nostru Cor Angeli, în Franța și în Italia, mai ales la San Pietro, în Vatican. Fiecare ar putea, urmând aceste poze adunate și structurate logic, să își proiecteze propriul film, un film mental, evident, al Episcopului de bună și veșnică, spun eu, amintire. Este unul dintre pilonii existenței Bisericii noastre, alături de ceilalți șase Episcopi martiri. Pe toți să îi simțim aproape, să ne fie aceste prezențe, repet, familiare.”

A încheiat cu o evocare: „Nu pot să nu îmi amintesc de Fericitul Cardinal Iuliu Hossu și de Episcopul Valeriu Traian Frențiu, care, în Memorii, au o scenă extraordinară, de un umor neașteptat. Ei mănâncă pe patul de la Sighet, pe priciul respectiv, și Episcopul de fericită amintire, Iuliu, amintește: «Stăteam», zice, «cu Părintele Frențiu ca doi romani pe triclinium» – știți că romanii mâncau așezați, semiculcați -, «și», zice, «fiecare firmitură o prețuiam mai mult pentru că venea de la Domnul». Deci de la Domnul vin toate, să ne bucurăm că am avut un an atât de bogat, cu atâtea binecuvântări și cu atâtea momente care s-au adăugat bucuriei noastre. S-au înmulțit toate harurile, aș putea să spun, în acest an care se numește Anul «Cardinal Iuliu Hossu».”

Albumul a fost primit cu bucurie de credincioși, care au avut prilejul de a redescoperi, prin intermediul imaginilor și textelor, viața și activitatea Episcopului Iuliu Hossu – cel care a citit Declarația de Unire de la 1 Decembrie 1918 și a rămas până la moarte un mărturisitor al credinței. Evenimentul a reprezentat nu doar o lansare editorială, ci și un moment de comuniune spirituală, de recunoștință și reflecție asupra moștenirii lăsate de Cardinalul Iuliu Hossu, omul care a ales să rămână fidel lui Dumnezeu și neamului său chiar și în vremuri de prigoană.