Anul Pastoral

2015: Anul Vieţii Consacrate

Anul Pastoral 2015, în linie cu Biserica Universală, are ca temă viaţa consacrată.

Anul Vietii Consacrate

Rugăciune pentru Anul Vieţii Consacrate

O, Isuse, Bunule Păstor, primeşte umilele noastre laude şi mulţumiri pentru toate vocaţiile pe care le dăruieşti cu generozitate Bisericii Tale, prin mijlocirea Spiritului Sfânt.

Asistă-i, te rugăm, pe toţi Episcopii, Preoţii, Misionarii şi toate Persoanele Consacrate şi dă-le harul să fie un exemplu de viaţă cu adevărat evanghelică.

Dă-le tărie şi perseverenţă celor ce se pregătesc să îmbrăţişeze sfânta Preoţie şi Viaţa Consacrată.

Înmulţeşte vestitorii Evangheliei pentru a face cunoscut numele Tău tuturor oamenilor. Păzeşte-i pe toţi tinerii din familiile noastre, dă-le promptitudine şi generozitate în a te urma.

Dă-le celor chemaţi puterea de a părăsi totul pentru a te alege doar pe Tine, care eşti Iubire.

Iartă lipsa de coerenţă şi infidelitate a celor pe care i-ai ales.

Ascultă, Isuse Hristoase, rugăciunile noastre, prin mijlocirea Preasfintei Fecioare Maria, Mama ta şi Regina Apostolilor, care, crezând şi răspunzând cu generozitate chemării Tale a devenit cauza bucuriei noastre. Fie ca, prin prezenţa şi exemplul ei, să-i însoţească pe cei chemaţi să slujească pe deplin Împărăţia Ta. Amin.

Sfântul Ioan Paul al II-lea