Parohia Cluj X – Gheorgheni

Prezentare Hartă Istoric Album foto Materiale etichetate

Orar liturgic

Nume în acte: Parohia Greco-Catolică Sf. Gheorghe.

Încadrată în protopopiatul Cluj I.

Adresă: 400413 Cluj-Napoca (CJ), str. Slănic, nr. 2.

Cod fiscal: 7465143. Cod IBAN: RO54RZBR0000060001127046.

Parohia a fost (re)constituită în 15 iulie 1991.

În grija pr. Gheorghe Florea, ca administrator parohial, din 9 iulie 1997. Mai slujeşte şi pr. Sabin Ioan Brudaşca, ca vicar parohial, din 1 aprilie 2007.

Prim curator: Viorel Stănică. Curatori: Aurel Moldovan, Vasile Guţă, Dinu Arieşan, Ilarie Boca, Ioan Purda, Augustin Mic, Aurel Dulău, Simion Macarie, Ioan Şomeşfălean, Ilea Horaţiu, Radu Răduţiu, Cosmin Sora.

Cantor: Tudoriţa Florea. Îngrijitor: Ibolia Nagy. Contabil: Letiţia Hetea. Catehet: Tudoriţa Florea.

Activitatea liturgică: Sfânta Liturghie se celebrează zilnic. Alte oficii celebrate: Calea Crucii, Paraclis, Rozariu. Se face cateheză sâmbăta la biserică.

Asociaţii/grupuri care activează în parohie: Augustinienii Asumpţionişti – ordin terţiar (Responsabil: pr. Gheorghe Florea); ASTRU parohial.

Biserică în construcţie cu hramul Sf. Gheorghe.

Casă parohială nou construită