Nume în acte: Parohia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, Cluj.

Încadrată în protopopiatul Cluj I.

Adresă: 400413 Cluj-Napoca (CJ), str. Slănic, nr. 2.

Cod fiscal: 7465143. Cod IBAN: RO54RZBR0000060001127046.

Parohia a fost (re)constituită în 15 iulie 1991.

În grija pr. Gheorghe Florea, ca administrator parohial, din 3 iunie 1997. Mai slujeşte şi pr. Sabin Ioan Brudașca, ca vicar parohial, din 1 aprilie 2007.

Prim curator: Viorel Stănică. Curatori: Aurel Moldovan, Vasile Guță, Dinu Arieșan, Ilarie Boca, Ioan Purda, Augustin Mic, Aurel Dulău, Simion Macarie, Ioan Șomeșfălean, Ilea Horațiu, Radu Răduțiu, Cosmin Sora.

Cantor: Tudorița Florea. Îngrijitor: Ibolia Nagy. Contabil: Letiția Hetea. Catehet: Tudorița Florea.

Activitatea liturgică: Sfânta Liturghie se celebrează zilnic. Alte oficii celebrate: Calea Crucii, Paraclis, Rozariu. Se face cateheză sâmbăta la biserică.

Asociaţii/grupuri care activează în parohie: Augustinienii Asumpționiști – ordin terțiar (Responsabil: pr. Gheorghe Florea); ASTRU parohial.

Biserică în construcţie cu hramul Sf. Gheorghe.

Casă parohială nou construită