Ce înseamnă pentru Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, acordarea gradului canonic de Biserică Arhiepiscopală Majoră?

Publicat pe: 10 ianuarie 2006|Secțiunea: Ştiri|

  Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, cunoaşte începând din data de 16 dec. 2005, o schimbare istorică: Biserica Mitropolitană sui iuris  de Făgăraş şi Alba-Iulia, a fost ridicată de către Sfântul Scaun, la rangul de Arhiepiscopie Majoră.

  Prin această ridicare în rang, Mitropolitul – autoritatea supremă a Bisericii noastre devine Arhiepiscop Major, iar Consiliul Ierarhilor se transformă în Sinodul Episcopilor Bisericii Arhiepiscopale Majore, lucru care determină alte consecinţe importante şi anume:

 – de acum înainte, crearea unor noi eparhii, schimbarea graniţelor actualelor eparhii, ridicarea în grad de arhiepiscopie a unor episcopii, se va face nu de la Roma, ci de către Sinodul Episcopilor Bisericii noastre.

  O altă consecinţă se referă la alegerea episcopilor: – dacă Sinodul Episcopilor consideră că este nevoie şi de alţi episcopi, se va trece la alegeri, la numiri şi apoi confirmarea lor se va cere din partea Romei, lucru care este minor în comparaţie cu situaţia de până acum. 

  Din punct de vedere intern, al dreptului canonic, al vieţii Bisericii ca instituţie, există mai multe implicaţii şi anume: Tribunalele Bisericii noastre, dacă vor activa şi vor fi competente, vor avea dreptul să aibă şi a treia instanţă – până acum Mitropolia avea tribunale cu două instanţe. În mod special, Tribunalele Bisericeşti se ocupă de cauze matrimoniale – problema invalizării unor căsătorii sau a despărţirilor, dar şi de încălcări de lege canonică a preoţilor, a credincioşilor etc.

  Modificarea ipso facto (prin faptul însuşi), o suferă doar Consiliul Ierarhilor care, conform deciziei Vaticanului, din data de 16 decembrie a.c. ora 13.00, a devenit fără alte hotărâri Sinodul Episcopilor iar Mitropolitul, Arhiepiscop Major. Toate celelalte hotărâri, structuri, vor trebui să aibă o decizie din partea Sinodului Episcopilor.

Pr. Mihai Todea,
Vicar General al Eparhiei de Cluj-Gherla

 

Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, cunoaşte începând din data de 16 dec. 2005, o schimbare istorică: Biserica Mitropolitană sui iuris  de Făgăraş şi Alba-Iulia, a fost ridicată de către Sfântul Scaun, la rangul de Arhiepiscopie Majoră.

Prin această ridicare în rang, Mitropolitul – autoritatea supremă a Bisericii noastre devine Arhiepiscop Major, iar Consiliul Ierarhilor se transformă în Sinodul Episcopilor Bisericii Arhiepiscopale Majore, lucru care determină alte consecinţe importante şi anume:

– de acum înainte, crearea unor noi eparhii, schimbarea graniţelor actualelor eparhii, ridicarea în grad de arhiepiscopie a unor episcopii, se va face nu de la Roma, ci de către Sinodul Episcopilor Bisericii noastre.

O altă consecinţă se referă la alegerea episcopilor: – dacă Sinodul Episcopilor consideră că este nevoie şi de alţi episcopi, se va trece la alegeri, la numiri şi apoi confirmarea lor se va cere din partea Romei, lucru care este minor în comparaţie cu situaţia de până acum. 

Din punct de vedere intern, al dreptului canonic, al vieţii Bisericii ca instituţie, există mai multe implicaţii şi anume: Tribunalele Bisericii noastre, dacă vor activa şi vor fi competente, vor avea dreptul să aibă şi a treia instanţă – până acum Mitropolia avea tribunale cu două instanţe. În mod special, Tribunalele Bisericeşti se ocupă de cauze matrimoniale – problema invalizării unor căsătorii sau a despărţirilor, dar şi de încălcări de lege canonică a preoţilor, a credincioşilor etc.

Modificarea ipso facto (prin faptul însuşi), o suferă doar Consiliul Ierarhilor care, conform deciziei Vaticanului, din data de 16 decembrie a.c. ora 13.00, a devenit fără alte hotărâri Sinodul Episcopilor iar Mitropolitul, Arhiepiscop Major. Toate celelalte hotărâri, structuri, vor trebui să aibă o decizie din partea Sinodului Episcopilor.

Pr. Mihai Todea,

Vicar General al Eparhiei de Cluj-Gherla