Sărbătorirea Zilei Mondiale a Tineretului

publicat la 10 aprilie 2006 în Ştiri

SĂRBĂTORIREA  CELEI  DE-A XXI-A ZI MONDIALĂ A TINERETULUI ÎN EPARHIA DE CLUJ-GHERLA

Episcopia de Cluj-Gherla, în colaborare cu asociaţiile şi grupurile de tineri greco-catolici din Cluj-Napoca, a organizat în ziua de duminică 9 aprilie a.c., Ziua Mondială a Tineretului (a XXI-a), eveniment celebrat anual în întreaga lume creştină.

În acest an, tema propusă de către Sf. Parinte Papa Benedict al XVI-lea este Cuvântul tău e făclie pentru paşii mei şi lumină pentru cărările mele (Ps. 118 [119], 105).

În mesajul adresat tinerilor cu această ocazie, Suveranul Pontif îi îndeamnă „să-şi construiască viaţa pe Cristos, primindu-I cu bucurie cuvântul şi punându-I în practică învăţăturile: iată, tineri ai celui de-al treilea mileniu, care trebuie să fie programul vostru! Este urgent să apară o nouă generaţie de apostoli înradăcinaţi în cuvântul lui Cristos, gata să raspundă provocărilor timpului nostru şi gata să apere pretutindeni evanghelia."

Punctul central al manifestării a fost Sfânta Liturghie de la ora 10.30, celebrată de către Episcopul Eparhial, Florentin Crihălmeanu, în Catedrala „Schimbarea la Faţă". Intrarea în Catedrală a protagoniştilor sărbătorii, s-a făcut la ora 10.20, printr-o procesiune. Pe acorduri muzicale, ei au dus un mesaj (notat pe o pancardă) adresat Bisericii şi Episcopului Eparhial – mesaj reprezentând cuvântul lor de răspuns în faţa Cuvântului Divin ce li se oferă în şi prin Biserică.

Au fost prezenţi tineri din asociaţiile Bisericii – Asociaţia Tineretului Român Unit (ASTRU), Grupul de Adoraţie „Triumful Inimii Neprihănite", Asociaţia Cercetaşii munţilor, Asociaţia Cercetaşilor creştini români, Credinţă şi Lumină, Comunione e Liberazione, Glasul Satului, elevi ai Liceului Teologic, seminarişti şi tineri din diferite parohii clujene. Ei au purtat Crucea Eparhială a Tineretului, steagurile şi însemnele proprii fiecărui grup şi le-au depus în faţa altarului, unde, Preşedinta ASTRU Codruţa Fernea, a dat citire mesajului tinerilor în faţa tuturor celor prezenţi. 

În continuare, în cadrul Sfintei Liturghii, Episcopul Eparhial a comentat mesajul Sfântului Părinte dedicat tinerilor şi a meditat asupra semnificaţiei Cuvântului lui Dumnezeu, reluând în încheiere, îndemnul către tineri al Papei Benedict al XVI-lea „… să rămâneţi tari în credinţă, statornici în speranţă, perseverenţi în iubire, mereu docili faţă de Cuvântul lui Dumnezeu. Eu vă însoţesc cu rugăciunea mea, în timp ce vă binecuvântez pe toţi din inimă!"

În după-amiaza zilei, programul a continuat cu o ieşire a peste 250 de tineri, împreună P.S. Florentin şi cu mai mulţi preoţi clujeni, la Cheile Turzii. În mijlocul naturii ei au experimentat întâlnirea cu Cuvântul lui Dumnezeu prin discuţii libere, meditaţii, rugăciune comună. Tinerii au urcat împreună spre culmi spirituale, urcând totodată în drumeţie pe munte, trecând de la meditaţie la cântec, joc şi bucuria specifică vârstei, totul fiind descoperire a Spiritului iubirii lui Dumnezeu, prezent pretutindeni, în întrega  noastră viaţă. 

 

Viorica Sabo, redactor
Departamentul Mass-Media

Pr. Cristian Goia
Consilier cu probleme de tineret
Departamentul de Tineret

 

Fotografii se găsesc publicate aici.