Reuniune a Comisiei sinodale pentru dreptul particular

publicat la 10 noiembrie 2008 în Ştiri

În ziua de 3 noiembrie 2008 s-a reunit la Cluj, la sediul Episcopiei greco-catolice de Cluj-Gherla, Comisia sinodală pentru redactarea dreptului particular al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică. Reuniunea a fost prezidata de ES Mons. Alexandru Mesian (Episcop de Lugoj şi Preşedinte al Comisiei), moderând discuţiile împreună cu Pr. drd. Coriolan C. Mureşan (Vicar Judecătoresc al Eparhiei de Lugoj şi Secretar al Comisiei). Au mai participat: Mons. Mihai Todea (Protosincel al Eparhiei de Cluj-Gherla), Pr. drd. William Bleiziffer (Vicar Judecătoresc al Arhieparhiei de Alba Iulia şi Făgăraş, Cancelar al Curiei Arhiepiscopale Majore şi Notar al Sinodului), Pr. drd. Iuliu Muntean (Vicar Judecătoresc al Eparhiei de Oradea), Pr. Augustin Butica (secretar eparhial Maramureş), d-nul jurist Florin Jula (consilier juridic al Eparhiei de Oradea) şi d-nul jurist Cristian Teglaş (econom al Eparhiei de Cluj-Gherla). A lipsit din motive obiective Pr. dr. Francis Marini (Eparhia de Canton-Ohio).

În cursul lucrărilor membrii Comisiei au avut şi o întâlnire cu ES Mons. dr. Florentin Crihălmeanu (Episcop de Cluj-Gherla), prilej cu care s-a discutat şi stadiul elaborării Dreptului particular. Pe ordinea de zi a fost un singur punct: definitivarea Tribunalului Sinodului BRU. Potrivit canonului 1062 CCEO Tribunalul Sinodului este Tribunal superior în limitele teritoriului canonic al Biserici arhiepiscopale majore sau patriarhale. Pe o durată de cinci ani se aleg astfel, din rândul Episcopilor membri in Sinod, trei Judecători dintre care unul este Preşedinte şi Moderator general al administrării justiţiei. Acest Tribunal se ocupă de cauzele contencioase privind Episcopii şi Eparhiile şi se poate face apel doar la Sinodul Episcopilor. Statutul ce a fost discutat are următoarele părţi: articole introductive, competenţele Tribunalului Sinodului, componenţa Tribunalului Sinodului, Procuratorii şi avocaţii, norme procedurale, taxe judiciare şi norme finale.

În următoarele luni Comisia va începe pregătirea părţii de Sacramente din Dreptul particular, următoarea reuniune fiind propusă a avea loc la Cluj în primăvara lui 2009.

Pr. drd. Coriolan C. Mureşan
Secretar al Comisiei

img59

img60

img61

img62

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *