Pelerinajul tradiţional la Nicula

Publicat pe: 4 august 2010|Secțiunea: Ştiri|

Ziua de 15 august este cea mai importantă sărbătoare a Preasfintei Fecioare Maria din cadrul anului liturgic: Adormirea Maicii Domnului şi ridicarea ei cu trupul şi cu sufletul la gloria cerească.

Cu acest prilej, Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla invită şi în acest an credincioşii la cunoscutul Sanctuar marian de la Nicula, pentru a-i cere mijlocirea şi a o cinsti pe Maica Sfântă, ale cărei lacrimi izvorâte miraculos dintr-o icoană au binecuvântat aceste locuri în urmă cu peste 300 de ani.

La iniţiativa pr. Patriciu Sălăjan, păstorul parohiei greco-catolice Nicula, pr. Ştefan Ghenţa din Constanţa va aduce spre venerare o mică parte din Crucea Domnului nostru Isus Hristos, într-un relicvar datând din sec. al XVIII-lea, donat credincioşilor români de către Arhiepiscopia din Köln.

Programul după care se vor desfăşura cele două zile de rugăciune este următorul:

Sâmbătă – 14 august 2010

 • ora 16.00 – Procesiune de la Capela din Gherla, până la Biserica parohială din Nicula
 • ora 17.50 – Primirea Preasfinţiei Sale Florentin, Episcop de Cluj-Gherla şi a pelerinilor
 • ora 18.00 – Vecernia
 • ora 19.00 – Binecuvântare şi venerarea relicvei Sfintei Cruci
 • ora 21.30 – Paraclisul Maicii Domnului
 • ora 22.30 – Calea Sfintei Cruci
 • ora 23.00 – Sfânta Liturghie
 • ora 01.00 – Rugăciune în faţa Sfântului Sacrament şi a relicvei Sfintei Cruci

Duminică – 15 august 2010

 • ora 8.30 – Binecuvântarea obiectelor de cult
 • ora 9.00 – Utrenia
 • ora 9.30 – Primirea Preasfinţitului Florentinora 10.00- Sfânta Liturghie Arhierească cu hirotonire diaconală

În timpul programului relicva Sfintei Cruci va fi expusă pentru venerare.

În faţa Crucii lui Hristos şi în lumina marii sărbători, credincioşii îşi vor aduce şi în acest an suferinţele dar şi bucuriile, temerile dar şi speranţele, pe cei dragi pe care-i poartă în sufletele lor, pentru a încredinţa totul Maicii Sfinte în rugăciune. Astfel, ei se vor alătura sutelor de mii de pelerini care de-a lungul timpului au venit mereu spre Nicula ca spre un liman de scăpare, cu credinţa tare că cererea le va fi îndeplinită.

Preasfântă Fecioară Maria, Mama Bisericii, roagă-te pentru noi,
Preasfântă Fecioară Maria, ocrotitoarea creştinilor, roagă-te pentru noi!

Biroul de presă

Relaţii suplimentare la: pr. Patriciu Sălăjan, tel. 0723-236682

imagine