Anunţ: Ziua Internaţională a Vârstnicilor sărbătorită la Cluj

publicat la 30 septembrie 2010 în Ştiri

Confederaţia Caritas România, prin organizaţiile diecezane şi eparhiale din ţară, sărbătoreşte pentru prima dată la nivel naţional Ziua Internaţională a Vârstnicilor. Ziua de 1 octombrie a fost declarată în 1991, printr-o Rezoluţie a Organizaţiei Naţiunilor Unite, Ziua Internaţională a Vârstnicilor. Organizaţiile Caritas din întreaga ţară îşi propun să sărbătorească împreună cu vârstnicii ziua dedicată lor într-un cadru festiv. Pentru a marca acest eveniment, Asociaţia Caritas Eparhial Greco-Catolic Cluj, împreună cu partenerii săi, organizează în data de 30 septembrie, la ora 17, un spectacol caritabil. Locul de desfăşurare este Aula “Cardinal Iuliu Hossu”, din incinta Catedralei greco-catolice în construcţie din Piaţa Cipariu.

Cuvântul de deschidere din partea organizatorilor şi a partenerilor va fi urmat de un program artistic de muzică şi dans, susţinut de grupuri de copii şi de artişti ai folclorului românesc. Ziua Internaţională a Vârstnicilor va prilejui deschiderea la Bucureşti a unei expoziţii de fotografii cu titlul “Viitorul unei naţiuni începe cu respectul faţă de bătrâni”. Imaginile reprezentând momente din activităţile cu persoane în vârstă desfăşurate de asociaţiile Caritas vor fi expuse în perioada 1-8 octombrie în Holul Camerei Deputaţilor, iar între 9-17 octombrie la Catedrala romano-catolică Sfântul Iosif din Bucureşti.

Pr. Adrian Avram
Director Caritas Cluj

Biroul de Presă,
Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla

Contact: pr. Adrian Avram – mobil 0728 882 966

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *