Festivalul coral de muzică religioasă „Armonii sacre”

Publicat pe: 22 octombrie 2010|Secțiunea: Ştiri|

FESTIVALUL CORAL DE MUZICĂ RELIGIOASĂ „ARMONII SACRE”
– ediţia a VII-a –

Catedrala Episcopală „Schimbarea la Faţă” din Cluj-Napoca (B-dul Eroilor nr. 10) va găzdui Festivalul coral de muzică religioasă „ARMONII SACRE”, aflat la ediţia a VII-a, manifestare organizată de către Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla, în zilele de sâmbătă 23 şi duminică 24 octombrie a.c. Cu acest prilej, credincioşii sunt invitaţi în biserică la o rugăciune de preamărire a Domnului prin intermediul muzicii sacre.

Directorul festivalului, Dl. Prof. Alexandru Suciu, ne-a informat că şi în acest an mai multe coruri din trei judeţe ale ţării, Cluj, Sălaj şi Maramureş, au răspuns invitaţiei de a participa la momentele de comuniune şi înălţare sufletească prilejuite de acest festival.

Programul festivalului este următorul: sâmbătă, 23 octombrie, ora 10.00, va avea loc o reuniune corală în cadrul căreia vor evolua: Corul Angeli (Cluj-Napoca), dirijor Angela David; Corul Bisericii „Sf. Iosif” (Gherla), dirijor Vasile Chiş; Corala „Sf. Familie” (Zalău), dirijor Grigore Grigoruţ; Corul „Astra” al Casei de Cultură „Ionel Floaşiu” (Cîmpia Turzii), dirijor Rodica Trandafir; Corul „Cristos Rege” (Sighetu Marmaţiei), dirijor Rodica Gheorghiu; Corul Catedralei Mitropolitane (Cluj-Napoca), dirijor Pr. Vasile Stanciu; Corul de cameră „Cappella Transylvanica” (Cluj-Napoca), dirijor Cornel Groza.

Duminică, de la ora 19.00, va avea loc un concert de muzică religioasă susţinut de Corul „Magnificat” al Catedralei Episcopale Cluj-Napoca, dirijat de prof. Alexandru Suciu. Vor evolua soliştii: Dora Răchită, Raluca Irimia, Ovidius Şiclovan, Andrei Nistor; la pian: Cornelia Cuteanu.

Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu Episcop de Cluj-Gherla, va înmâna dirijorului fiecărui cor, precum şi interpreţilor de arii şi lieduri, Diploma „Armonii Sacre” pentru meritele şi contribuţia deosebită adusă în domeniul muzicii religioase, mulţumindu-le în acest mod pentru efortul lor şi măiestria cu care înnobilează şi încântă sufletele ascultătorilor.

Corurile care, participând la festivalul din Catedrala „Schimbarea la Faţă”, vor împodobi Clujul cu un frumos buchet de armonii sonore, prin cântul lor oferă ascultătorilor momente de înălţare spirituală, de purificare şi pace – de aceea importanţa darului pe care membrii acestor coruri îl fac, este mare. Ei merită toată aprecierea şi mulţumirea ascultătorilor.

V.S.- DIRMM

Contact: prof. Alexandru Suciu, dirijorul Corului „Magnificat”
– tel: 0745797331

imagine