Anunţ: Schimbul minunat, Familia Divină – Familia Umană

publicat la 13 decembrie 2010 în Ştiri

Conferinţe despre Naşterea Domnului în Catedrala “Schimbarea la Faţă”

imagineEpiscopul greco-catolic de Cluj-Gherla, Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu, va susţine un ciclu de conferinţe în vederea pregătirii spirituale a Sărbătorii Naşterii Domnului nostru Isus Hristos. Cu tema generală “Schimbul minunat, Familia Divină – Familia Umană”, conferinţele sunt incluse într-un program de exerciţii spirituale ce se va desfăşura între 14 – 16 decembrie a.c., la Catedrala “Schimbarea la Faţă” (B-dul Eroilor nr. 10, Cluj-Napoca).

Credincioşii vor putea să participe zilnic, de la ora 18.00, la Sfânta Liturghie, după care, cu ajutorul unei proiecţii de imagini, vor fi aprofundate, pe rând, unul dintre cele trei subcapitole: 1. Minunatul schimb; 2. Familia Sfântă model şi ideal şi 3. Familia umană – responsabilitate în actuala societate.

Eparhia greco-catolică de Cluj-Gherla a dedicat anul liturgic în curs (perioada septembrie 2010 – septembrie 2011), celulei de bază a societăţii, familiei, cea care are “misiunea de a fi în lume ‘un semn’, un semn mic şi preţios, uneori supus la ispite, dar întotdeauna reînnoit, a fidelităţii neobosite cu care Dumnezeu şi Isus Hristos îi iubesc pe toţi şi pe fiecare dintre oameni” (Papa Ioan-Paul al II-lea).

Prin tema aleasă la pregătirea Sărbătorii Naşterii Domnului, din acest An al Familiei, PS Florentin a făcut o invitaţie specială fiecărui creştin, prin cuvintele: “‘Hristos Isus, Domnul nostru, Fiul lui Dumnezeu cel Preaînalt, devine Fiul Omului, pentru ca, la rândul său, omul să devină fiu al lui Dumnezeu’ (Sf. Irineu din Lion). Contemplând ‘minunatul schimb’ al Misterului Întrupării şi Naşterii Domnului, să deschidem ieslea sufletelor Celui care vine în familia noastră umană pentru a ne face membri ai Familiei Sale Divine.”

Totodată, în apropierea măritei sărbători în care ni s-a născut nouă un Mântuitor (cf Lc 2, 11), PS Florentin face urarea: “Sărbătoarea Naşterii Domnului să reînnoiască în sufletele noastre bucuria celor care, primindu-L şi crezând în Numele Lui, au primit puterea să devină fiii lui Dumnezeu. (cf In 1, 12). Sărbători binecuvântate şi un an mai bun şi mai sfânt!”

V.S. – DIRMM

imagine

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *