Mesaj de condoleanţe din partea PS Florentin

publicat la 13 aprilie 2011 în Ştiri

Pc. Pr. Simion ILIEŞ
Vicar General al Eparhiei de Maramureş

Vestea morţii fulgerătoare a Întâistătătorului Eparhiei de Maramureş ne-a umplut sufletele de tristeţe şi ne-a strâns mai aproape de Crucea răstignirii lui Hristos.

Pleacă dintre noi un Arhipăstor care şi-a dedicat viaţa întreitei slujiri a lui Hristos, Marele Preot, de Învăţător, Slujitor şi Conducător spre mântuire a turmei încredinţate în sfântă păstorire.

Asemenea slujitorului fidel, “ascultător până la moarte şi încă moartea pe cruce” (Fil 2,8), Preasfinţitul Ioan a căutat să dea curs cu perseverenţă exigenţelor planului divin, iar acum a răspuns cu aceeaşi promptitudine ultimei chemări, aceea prin moarte la Viaţă. Căci, pentru noi creştinii, moartea lui Hristos a devenit izvor de Viaţă pentru întreaga omenire. Mângâiaţi în credinţă de speranţa Învierii, îi spunem părintelui şi fratelui nostru La revedere în Cer, în comuniunea slujirii la unicul Altar al Liturghiei ospăţului veşnic al Mielului.

Fie-i odihna lină, în bucuria divină
şi somnul luminat de puterea celui înviat.

În veci pomenirea lui

Pr. Mihai TODEA
Protosincel

+ Florentin CRIHĂLMEANU
Episcop Eparhial de Cluj-Gherla

Exprimaţi-vă opinia

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *